Acasă Sport CSS Bega a adus o nouă medalie Timişoarei

CSS Bega a adus o nouă medalie Timişoarei

Performanţele baschetbalistice ale Clubului Sportiv Şcolar Bega din Timişoara au continuat şi anul acesta, în acest sezon grupa de baschet masculin sub 20 de ani cucerind medalia de argint la Campionatul Naţional. Cu toate că au jucat ca şi favoriţi în câştigarea medaliei de aur, jucătorii antrenaţi de Tiberiu Ondreikovics nu au izbutit să-şi apere titlul de campioni câştigat anul trecut şi au fost învinşi în finala campionatului de Steaua Bucureşti.

Partida jucată în Sala „Constantin Jude” din Timişoara, la care au participat foarte puţini spectatori, având în vedere că pe parchet au evoluat baschetbalişti ce reprezintă schimbul de generaţii în baschetul românesc, a fost practic o cursă de urmărire pe care jucătorii timişoreni au făcut-o pe tot parcursul celor patru sferturi. Deşi tehnicianul bănăţenilor a încercat să-i detensioneze pe jucătorii săi, spunându-le că simpla prezenţă în finală este o performanţă mare pentru ei, baschetbaliştii CSS-ului au intrat mai greu în meci, dând ocazia echipei din capitală să se distanţeze la peste zece puncte după primele zece minute de joc. Elevii lui Ondreikovics au început din sfertul doi să revină în joc şi, încet încet, s-au apropiat de stelişti pe tabelă, graţie şi jocului bun făcut de Cătălin Petrişor ale cărui pase s-au dovedit foarte folositoare pentru colegi săi. Adevărata luptă pentru câştigarea meciului s-a dat în sfertul patru, când timişorenii s-au apropiat la patru puncte de stelişti. Din păcate, norocul nu a fost de partea formaţiei din Timişoara, jucătorii bănăţeni ratând de două ori în atac, pentru ca echipa din Bucureşti să puncteze printr-un coş de trei puncte, punând astfel capăt meciului. Scorul finalei Campionatului Naţional de baschet Under 20 dintre CSS Bega Timişoara şi Steaua Turabo Bucureşti a fost 60-53 pentru bucureşteni, formaţia bănăţeană mulţumindu-se cu medalia de argint, dar şi cu o distincţie a jucătorului Cătălin Petrişor, timişoreanul fiind desemnat cel mai bun pasator al finalei. Bănăţenii au avut nominalizat un jucător şi în echipa cea mai bună a turneului final, George Toth alăturându-se „best five-ului” ales de oficialii Federaţiei Române de Baschet.