Acasă Sport CSU Politehnica – pregătită pentru primele meciuri oficiale

CSU Politehnica – pregătită pentru primele meciuri oficiale

Echipa de handbal masculin CSU Politehnica Timișoara a jucat, la finalul săptămânii trecute, ultimele partide de pregătire înaintea startului noii ediții a Ligii Naționale, elevii antrenați de Nedeljko Vuckovic reușind să se impună atât în fața echipei CSM Oradea, cât și împotriva sârbilor de la Steaua Roșie Mokrin. În primul meci jucat la Sânnicolau Mare alb-violeții au folosit cea mai bună formulă de joc, astfel că Poli s-a impus după cele 60 de minute cu scorul final de 32-29, Andrei Grasu reușind să fie cel mai eficient marcator, cu 11 goluri. În meciul doi, Poli a evoluat în fața echipei Steaua Roșie Mokrin, antrenorul bănățenilor optând pentru a trimite în teren jucătorii mai puțin folosiți în meciurile din pauza de vară. Deși a evoluat cu echipa a doua, gruparea timișoreană s-a impus cu scorul final de 30-22. Politehnica a intrat după cele două amicale în linie dreaptă pentru startul ediției 2012-2013 a Ligii Naționale, campionat în urma căruia alb-violeții vor să prindă un loc ce asigură participarea în cupele europene. Antrenorul Nedeljko Vuckovic a primit și o veste bună înaintea startului de campionat, Ioan Stan reintrând în programul de pregătire al echipei, după ce, săptămâna trecută, portarul Djuricin a revenit și el pe parchet după o accidentare. Primul meci oficial al bănățenilor din noua stagiune va avea loc sâmbătă, 15 septembrie, în deplasare, contra celor de la CSM București. Deocamdată nu se știe dacă partida se va disputa de la ora 11.00 sau 19.00, un răspuns final urmând a se da în cursul acestei săptămâni.