Acasă Sport CSU Politehnica Timișoara a încheiat Liga Națională și așteaptă Cupa României

CSU Politehnica Timișoara a încheiat Liga Națională și așteaptă Cupa României

IMG 2273Formația de handbal masculin CSU Politehnica Timișoara a încheiat un nou sezon al Ligii Naționale cu un meci foarte greu, în fața celor de la HCM Constanța. Alb-violeții erau obligați să facă un rezultat bun în deplasarea de la Constanța pentru a îndeplini obiectivul propus pentru retur și pentru a-și primi banii integral. Din păcate pentru handbaliștii timișoreni, Constanța a jucat demn de o echipă ce se află pe primul loc în Liga Națională și a învins Timișoara la capătul celor 60 de minute de joc. Partida a fost împărțită în două pentru bănățeni, aceștia reușind o primă parte foarte bună, în care au ținut aproape de echipa constănțeană. În partea secundă HCM-ul a luat avans pe tabelă, iar finalul meciului a adus cea de-a XII-a înfrângere pentru alb-violeți. Partida s-a încheiat cu scorul de 31-21 pentru HCM, Politehnica terminând pe șapte sezonul Ligii Naționale. Partidele nu s-au încheiat pentru bănățeni, aceștia urmând să evolueze în sferturile Cupei României. Adversara alb-violeților va fi vicecampioana Știința Bacău. Înfruntarea va avea loc pe 17 mai, de la ora 20.00, în Sala ”Sporturilor” din Brașov. Celelalte partide din sferturile Cupei sunt HCM Constanța – Energia Pandurii Tg. Jiu, Potaissa Turda – CSU Suceava, HC Odorhei – CS Caraș Severin.