Acasă Sport CSU Politehnica Timișoara s-a înclinat în deplasarea de la Satu Mare

CSU Politehnica Timișoara s-a înclinat în deplasarea de la Satu Mare

Handbaliștii clubului de handbal CSU Politehnica Timișoara nu au izbutit să impună în partida jucată sâmbătă împotriva echipei CSM Satu Mare, înfruntarea fiind adjudecată de echipa oaspete cu scorul de 28-27. Veniți în postură de vizitatori, jucătorii antrenați de Nedeljko Vuckovic au sperat în zadar la victorie, ghinionul făcând ca gruparea de pe Bega să piardă încă un meci în Liga Națională, alb-violeții rămânând astfel la cota zero în ceea ce privește victoriile din deplasare. Bănățenii au început bine meciul din cadrul ultimei etape a turului Ligii Naționale, însă s-au văzut conduși la finalul primei reprize, gazdele luând după primele 30 de minute de joc un avans de un gol. În actul secund, alb-violeții și-au amintit că au fost la un pas să învingă în etapa precedentă campioana HCM Constanța, și, au apăsat pe accelerație, fapt ce le-a adus un avantaj de trei goluri, când mai erau de jucat mai puțin de zece minute. Din păcate, lipsiți de noroc, formația timișoreană nu a reușit să se mențină la conducere până la final, pierzând in extremis victoria. Înfruntarea din cadrul etapei a XIII-a din campionat s-a încheiat cu victoria celor din Satu Mare, înfrângerea trimițând echipa din Timișoara până pe locul X, în timp ce CSM a urcat pe IX în clasamentul campionatului intern. Timofte cu șapte goluri a fost cel mai eficient marcator ai echipei lui Vuckovic. Pentru a păstra speranțe la un loc ce duce în competițiile europene, Poli este obligată să câștige următoarele trei meciuri din Liga Națională, pentru a nu se afunda mai mult în clasament, gruparea bănățeană aflându-se la doar două puncte de primul loc retrogradabil ocupat de Universitatea Cluj.