Acasă Sport CSU Politehnica Timişoara trăieşte periculos sfârşitul de sezon

CSU Politehnica Timişoara trăieşte periculos sfârşitul de sezon

Handbaliştii clubului CSU Politehnica Municipal Timişoara nu mai au voie să facă paşi greşiţi în ultimele trei meciuri din Liga Naţională, alb-violeţii fiind nevoiţi să se lupte până în ultima etapă pentru a fi siguri de salvarea de la retrogradare. Băieţii antrenaţi de Nedeljko Vuckovic au jucat, la mijlocul săptămânii, în cadrul etapei cu numărul XXXIII împotriva ocupantei poziţiei a cincea, Universitatea Cluj. Chiar dacă partida s-a anunţat a fi una în care timişorenii porneau cu şansa a doua, jocul din teren a arătat cu totul altceva, alb-violeţii fiind în multe faze peste echipa ardeleană. Bănăţenii au început tare partida, reuşind un joc ofensiv foarte bun. După primul sfert de oră de joc scorul a fost egal, alb-violeţii încercând să se desprindă pe tabelă. Din păcate, ratările prea multe făcute de timişoreni i-au costat pe aceştia scump, ardelenii lovind pe contraatac. Scorul la pauză a fost 14-13 pentru clujeni, însă, jocul rămânea deschis oricărui rezultat. Următoarele 30 de minute s-au jucat pe un fond de nervozitate din partea timişorenilor, care au contestat deciziile brigăzii de arbitri. Asemenea partidei împotriva celor de la UCM Caraş-Severin, şi în această partidă arbitrii au luat unele decizii inexplicabile împotriva trupei bănăţene, lucru ce i-a enervat la culme pe jucătorii alb-violeţi. Echipa bănăţeană a fost foarte aproape de victorie în faţa celor de la U Cluj – scorul fiind egal cu zece minute înainte de final. Alb-violeţii nu au izbutit însă să învingă, partida terminându-se cu scorul de 24-23 pentru ardeleni. La finalul întâlnirii oficialii clubului timişoreann s-au declarat extrem de nemulţumiţi de maniera de arbitraj avută în partida contra celor de la Cluj, tehnicianul sârb al timişorenilor zicând că se aştepta ca Politehnica să fie dezavantajată de arbitri. Bănăţenii au căzut, în urma acestei înfrângeri, pe locul 12, la două puncte de salvarea de la retrogradare. Următoarea etapă va fi una imposibilă pentru băieţii lui Vuckovic, aceştia jucând în deplasare pe terenul primei clasate, HC Odorhei.