Acasă Sport CSU Reşiţa este în prima jumătate a clasamentului, cu câteva etape înainte...

CSU Reşiţa este în prima jumătate a clasamentului, cu câteva etape înainte de finalul turului

Studentele reşiţence se ţin bine
Deşi trebuia să fie un meci de moral, fără emoţii, studentele de la echipa de handbal CSU Reşiţa au trecut greu de Ştiinţa Bacău, ultima clasată în ligă. Culcându-se pe o ureche că joacă cu lanterna roşie, studentele nu au reuşit să se desprindă de adversar decât în minutul 60, graţie unei aruncări de excepţie, Marcu reuşind să aducă o victorie la 4 goluri, în ultima secundă a partidei. Băcăuancele le-au urmărit pe studentele reşiţence aproape tot meciul, la pauză fiind 13-12 pentru Reşiţa, care abia spre finalul reprizei secunde au reuşit să se distanţeze la două goluri. Speculând oboseala jucătoarelor de la Ştiinţa, fetele de la CSU au avut o serie de contraatacuri, care puteau aduce Reşiţa în avantaj clar, dacă erau finalizate cu gol, altfel trebuind să aştepte fluierul final, pentru ca scorul să arate un neverosimil 31-27 pentru gazde. „A fost un meci extrem de greu. Ceea ce am declarat la începutul săptămânii nu a fost deloc întâmplător. După ce am analizat echipa din Bacău, am ştiut că ne va aştepta un meci greu. Şi noi am avut foarte multe probleme, a fost o săptămână cu frământări, în care nu am putut să ne pregătim în linişte. De asta ne şi bucurăm foarte mult pentru această victorie. Am avut şi destule probleme de lot. La un moment dat mă uitam pe bancă şi nu ştiam ce soluţii să mai găsesc şi cum să improvizez. Avem un lot foarte subţire din punct de vedere numeric şi, în condiţiile astea, uitaţi-vă că suntem pe locul nouă în clasament după 11 etape. Nimeni nu se aştepta la asta. E o realizare mare pentru Reşiţa şi toată lumea ar trebui să vină alături de noi, pentru că în aceste condiţii e greu să faci performanţă. Am pus mult suflet cu toţii la această echipă şi e păcat să nu fie sprijinită”, a spus Florin Pera, imediat după finalul meciului. Antrenorul băcăuan Florin Grapă a recunoscut şi el superioritatea studentelor: „Bacăul este o echipă obosită, echipa Reşiţei meritând victoria, fiind mai instruită. Eu le urez succes, noi jucăm mai mult cu copiii, voi sunteţi ceva mai înstăriţi şi aveţi jucătoare mai bune”. Astăzi, miercuri 27 ianuarie, studentele vor juca cu U Jolidon Cluj, pentru ca sâmbătă să primească vizita Oltchimului.