Acasă Sport Cupa DKTM – ultimul test înaintea Campionatelor Naţionale

Cupa DKTM – ultimul test înaintea Campionatelor Naţionale

O noua ediţie a Cupei DKMT la gimnastică artistică a avut loc la Timişoara. Întrecerea a fost organizată de  Clubul Sportiv Şcolar nr. 1, cu sprijinul Primăriei Timişoara şi a Consiliului Judeţean Timiş. La competiţie au participat sportivi din Novi Sad, Subotica, din Serbia, Kiskunhalas din Ungaria, Lugoj, Reşita, Arad şi Timişoara. Concomitent a avut loc şi memorialul "Cornel Baliţa", concurs la care au participat nu mai puţin de 25 de gimnaşti, din Novi Sad, Subotica, Sânandrei, Lugoj, Reşiţa şi Timişoara. Cupa DKMT a reprezentat pentru competitorii cluburilor din România o ultima verificare înaintea Campionatelor Nationale, care vor avea loc peste două săptămâni. Lugojenii au fost cei mai buni la categoria de vârsta 8-10 ani, obţinând două clasări pe podium. Rafael Szabo s-a clasat pe locul întâi la individual compus, în vreme ce colegul său de echipă Alexandru Popescu a terminat al treilea. Reprezentantul CSS 1 Timişoara, Ovidiu Matei, a ocupat poziţia a cincea, cu 72,300 puncte. La categoria 11-12 ani, tot podiumul a revenit sportivilor de la CSS Lugoj. Locul întâi l-a ocupat Lazăr Crainiceanu, urmat de Alex Banicioiu şi Lorenzo Pecie. Timişoreanul Casian Lazureanu a obţinut al şaptelea punctaj din concurs. Categoria de vârstă 13-14 ani l-a avut câştigător pe timişoreananul Adrian Popa, care a strâns cu 1,700 puncte mai mult decat Ionuţ Tudor şi 4,400 puncte în plus faţă de Viktor Banicioiu, ambii sportive legitimaţi la CSS Lugoj. Alexandru Burnaz de la CSS 1 Timişoara s-a clasat abia al zecelea la individual compus.

Sârbii – cei mai buni la categoria 15-16 ani

Sportivii sârbi au dominat competiţia la categoria 15-16 ani. Stefan Ilic a câştigat locul întâi, în vreme ce colegul său din Novi Sad, Milenko Radakovic, s-a clasat al doilea. Pe 3 a terminat Sergiu Arustei, în vreme ce un alt timişorean, Raoul Cristea, a concurat doar la patru aparate, fără a putea emite pretenţii la podium.