Acasă Sport „Dacii liberi” cred în minuni

„Dacii liberi” cred în minuni

Fortuna Covaci intră serios în lupta pentru salvare de la retrogradare

Ceea ce părea să ţină mai mult de o minune, s-a apropiat, sâmbătă, de realitate, la Covaci. Formaţia din cea mai mică localitate din România care a evoluat vreodată în a doua divizie de fotbal a dat prima lovitură din 2010. După ce a învins cu 2-1 pe CSM Râmnicu Vâlcea, Covaciul intră serios în lupta pentru menţinerea în al doilea eşalon de fotbal din România. „Dacii liberi covăceni” sunt acum la şase puncte de primul loc care va juca şi de la anul în acelaşi eşalon. Vor urma trei partide de foc, după care s-ar putea spera mai mult sau, din contră, visul frumos s-ar putea nărui…

Trei partide capitale…

Pentru prima dată, Fortuna Covaci a fost arbitrată, în partida de sâmbără, de o brigadă de arbitri compusă exclusiv din femei. Centralul Teodora Albon şi colegele ei de le tuşă, Petruţa Iugulescu şi Carmen Neagu au primit flori înainte de primul fluier, de la elevii lui Remus Steop. Brigada de „arbitre” le-a purtat noroc „dacilor liberi”, care au tranşat partida încă din prima repriză. Andrei Suciu, în minutul 13 şi Sorin Gheju, în minutul 35, dădeau un avantaj liniştitor pentru Covaci, la pauză. Râmnicu Vâlcea s-a trezit târziu şi a marcat golul de onoare abia în minutul 89, când lucrurile erau deja clare. Fortuna a jucat în premieră în noul set de echipament galben, cu tricouri cu mânecă lungă. După această victorie, Fortuna Covaci rămâne pe ultimul loc al Diviziei B, seria II-a, cu 13 puncte. Formaţia lui Steop s-a apropiat însă la doar 6 puncte de un vis ce părea la un moment dat irealizabil – salvarea de la retrogradare. Fortuna a acumulat patru puncte din primele două partide, reuşind în prima etapă a returului un egal miraculos la Mioveni. Pentru fotbaliştii din micuţa localitate de lângă Timişoara urmează trei partide de foc. În deplasarea, cu Jiul Petroşani, acasă cu UTA şi din nou în deplasare, cu „U” Cluj.