Acasă Sport Debut cu dreptul pentru echipa României, la Campionatul European de baschet U18

Debut cu dreptul pentru echipa României, la Campionatul European de baschet U18

Fetele din echipa naţională a României sub 18 ani au început cu o victorie la Campionatul European, campionat ce are loc zilele acestea, la Timişoara. Tinerele baschetbaliste s-au impus în primul meci din grupa A, în faţa reprezentativei Elveţiei. Baschetbalistele românce au reuşit o victorie la o diferenţă de peste 40 de puncte, scorul final dintre România şi Elveţia fiind 80-38. Fetele lui Dan Fleseriu au început în forţă meciul şi şi-au impus stilul de joc, primul sfert terminându-l în avantaj, scor 18-2. Elveţiencele au revenit în joc în sfertul trei, terminat la egalitate 9-9, însă la pauza mare, România conduce Elveţia cu 27-11. Sfertul trei şi patru aparţin în totalitate tinerelor baschetbaliste ale României, diferenţa de scor în partea secundă fiind de 28 de puncte în favoarea româncelor. Echipa României a început partida contra Elveţiei avându-le în teren pe Gabriela Cursaru, Sonia Ursu, Iulia Olaru, Alexandra Florea, Oana Baluta. Cele mai bune marcatoare pentru reprezentativa României au fost  Cristina Bigica, care a reuşit 22 puncte şi Sonia Ursu şi Oana Baluta, fiecare cu câte 11 puncte marcate. Victoria contra Elveţiei plasază România pe poziţia a doua în grupă, pe primul loc fiind Grecia. Meciurile Campionatului European de baschet feminin U 18 se joacă în sala „Constantin Jude” din Timişoara şi sala de la CSS Timişoara.