Acasă Sport Debut cu victorie pentru antrenorul Aurel Şunda la ACS Poli Timişoara

Debut cu victorie pentru antrenorul Aurel Şunda la ACS Poli Timişoara

acs poli u cluj

În ultimul meci al etapei a 11-a, Universitatea Cluj a fost învinsă de ACS Poli, scor 1-2, după două penalty-uri acordate de Robert Dumitru. Clujenii sperau să obţină primul succes din Liga 1 în acest sezon, mai ales că nou-promovata din Timişoara nu se afla în cea mai bună formă.

Dar Timişoara a beneficiat de penalty-urile acordate de Robert Dumitru. Primul a fost transformat de Szekely, în minutul 45, în timp ce al doilea a fost executat de Gorobsov, în minutul 89. Gazdele au protestat vehement la această decizie a “centralului”. Golul Universităţii Cluj a fost marcat de Abrudan, în minutul 83.

Universitatea este singura formaţie din primul eşalon care nu a câştigat nici un meci în primele 11 etape din actualul sezon. ACS Poli a urcat pe locul 9, cu 15 puncte. Timişorenii veneau şi ei după şase etape fără victorie.