Acasă Sport Dezastru în Banat: FC Timişoara – Gaz Metan Mediaş, scor 0-2 ...

Dezastru în Banat: FC Timişoara – Gaz Metan Mediaş, scor 0-2 – FOTO

Antrenorul echipei FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, luni, după înfrângere, că va părăsi gruparea bănăţeană la finalul acestui sezon, fiind nemulţumit de atitudinea publicului bănăţean la adresa sa.

Ca şi în sezonul trecut, soarta titlului stătea ezclusiv în mâinile (picioarele) jucătorilor bănăţeni. După victoria istorică în faţa lui Dinamo, a urmat meciul cu Mediaşul, meci uşor de câştigat, la prima vedere. Tehnicianul bănăţenilor, Ovidiu Sabău, s-a bazat pe următorul 11: Pantilimon – Bonfim, Luchin, Cisovsky, Sepsi – Contra, Alexa, Bourceanu, Curtean – Cociş – Magera. Meciul a început în forţă, iar în minutul 7 şi 15 Poli are primele ocazii. Bara lui Contra din minutul 20 anunţă o faza controversată, ce îl are protagonist tot pe jucătorul timişorean. În minutul 22, Contra trimite un şut senzaţional care întâlneşte bara şi apoi mingea revine pe teren. Este gol valabil; tuşierul însă nu vede nimic. Cum ocaziile se răzbună, medieşenii reuşesc să deschidă scorul în minutul 33. Din nou, ca şi în multe alte meciuri, golul vine în urma unei greşeli personale în apărare. Lipsa de concentrare la finalizare îşi spune din nou cuvântul în evoluţia alb-violeţilor. Prima repriză se termină 0-1 pentru Mediaş deşi timişorenii au mai ratat o ocazie prin Cociş, în minutul 47. Sabău forţează atacul şi începe repriza secundă cu Goga în locl lui Bourceanu. Poli ia cu asalt poarta oaspeţilor şi ratează o ocazie prin Goga, care trimte un şut-centrare însă Buchta reuşeşte să scoată de la vinclu. Antrenorul alb-violeţilor simte că postul său depinde de rezultatul din această partidă şi îl introduce pe Parks în minutul 60. Poli atacă neîcetat, însă fără rezultat pe tabela de marcaj. Suporterii simt momentul greu prin care trec proprii favoriţi şi îi încurajează continuu pe aceştia, sperând într-o egalare. Deşi bănăţenii dau totul pe tere, urmează minutul 81când jucătorul medieşean Eric înscrie pentru 2-0. Golul vine oarecum firesc deoarece jucătorii bănăţeni au neglijat apărarea, punănd accent mai mult pe ofensivă. Eric păcăleşte apărarea timişoreană, ramâne singur cu portarul în careu şi înscrie simplu pe sub Pantilimon. Rezultat: Timişoara îşi poate lua gândul de la titlu.

„Am început bine, dinamic. Am avut bară şi gol valabil în prima repriză. Am crezut că vom câştiga şi la 0-1, dar eliminarea lui Contra a fost decisivă. Se pare că nu sunt dorit la Timişoara şi intenţionez să plec după cele două jocuri rămase din acest sezon. Nici domnul Iancu nu îmi poate schimba decizia. Publicul este singurul motiv pentru care voi pleca de la Timişoara. Am avut relaţii bune şi cu conducerea şi cu vestiarul”, a spus Sabău în conferinţa de presă organizată după meciul cu Gaz Metan Mediaş.  Ioan Ovidiu Sabău a luat această decizie ca urmare a reacţiei publicului la meciul cu Gaz Metan. Fanii timişoreni au scandat ironic numele lui Sabău după al doilea gol marcat de Eric şi l-au huiduit pe tehnician la finalul meciului.
{vsig}galerie/poli2{/vsig} 0-1: Alex Muntean i-a suflat balonul lui Cisovsky, a pătruns în careu şi i-a pasat în lateral lui Eric, iar brazilianul a înscris cu un şut pe jos, pe sub Pantilimon.
0-2: Eric a dejucat pasul la ofsaid al defensivei timişorene şi a înscris cu un şut la firul ierbii, pe colţul scurt al lui Pantilimon.
În minutul 22, Contra a şutat de la aproximativ 18 metri, balonul a lovit transversala şi a căzut dincolo de linia porţii, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.
În minutul 66, Contra a avut un atac violent asupra lui Silvăşan, iar arbitrul Adrian Comănescu i-a arătat direct cartonaşul roşu.
În minutul 79, Todea a şutat de la aproximativ 19 metri şi Pantilimon a respins balonul în bară.
La partidă au asistat aproximativ 4.000 de spectatori.