Acasă Sport Diferenţă mică – rezultat mare

Diferenţă mică – rezultat mare

Formaţia BC Timişoara a început partida de miercuri, contra echipei CSU Cuadripol Braşov, din etapa a XVIII-a a Diviziei A, ca şi favorită. Elevii lui Dragan Petricevic au întâlnit, la mijlocul săptămânii, formaţia aflată pe penultimul loc în clasament, partida desfăşurându-se în Sala „Constantin Jude” din Timişoara. Meciul contra baschetbaliştilor din Braşov a fost pentru alb-violeţi un antrenament util înaintea partidei dificile care va urma, bănăţenii primind sâmbătă replica vicecampioanei României, CSU Asesoft Ploieşti. CSU Cuadripol Braşov, echipă cu doar o victorie în 17 meciuri, nu a pus probleme trupei bănăţene, cu toate că diferenţa mică de scor cu care s-au impus timişorenii ar da de înţeles altceva. „Leii din Banat” nu au stat prea mult pe gânduri, şi după primele zece minute de joc conduceau cu o diferenţă de nouă puncte. Sfertul doi s-a jucat în aceeaşi notă ca şi primul, elevii lui Dragan Petricevic defilând pe teren şi înscriind aproape din orice poziţie. Scorul general la pauza mare a fost 50-29 pentru BC Timişoara, iar după modul de joc, se părea că echipa timişoreană îşi va respecta statutul de favorită şi va câştiga fără probleme. În partea a doua a întâlnirii, tehnicianul bănăţenilor a făcut mai multe schimbări, vrând să-i vadă astfel la lucru şi pe jucătorii care nu evoluează mult în meciurile oficiale. Concentrarea şi inspiraţia i-au părăsit pe baschetbaliştii bănăţeni în sfertul trei, aceştia reuşind doar nouă puncte în penultimul act al partidei, lucru de care braşovenii au profitat şi au recuperat considerabil din diferenţă, apropiindu-se la nouă puncte de bănăţeni. Ultimele zece minute ale confruntării s-au jucat într-o atmosferă tensionată pentru ambele echipe, deoarece câştigătoarea putea fi oricare dintre cele două combatante. Până la final, graţie insiraţiei antrenorului Dragan Petricevic, dar şi a jocului excelent făcut de cuplul Pesic – Markovic, BC Timişoara a reuşit să se impună într-o partidă ce la un moment dat se părea că va fi pierdută de către alb-violeţi. Scorul final a fost strâns, 80-75 în favoarea bănăţenilor, scor ce le permite baschetbaliştilor din Timişoara să spere încă la o calificare în play-off. Cei mai buni marcatori ai Timişoarei au fost Pesic şi Markovic, fiecare reuşind să înscrie 21 de puncte. La sfârşitul meciului, antrenorul echipei timişorene, Dragan Petricevic, a declarat că echipa a jucat bine, în special în prima repriză. Petricevic a motivat diferenţa mică de scor şi prin faptul că Păltinişanu a fost nevoit să părăsescă terenul, fiind accidentat, fapt care a lăsat echipa fără un pivot de valoare. Următorul meci se anunţă a fi unul decisiv pentru prezenţa alb-violeţilor în actuala ediţie a play-off-ului, bănăţenii urmând să joace, sâmbătă, pe teren propriu, împotriva echipei de pe locul II, CSU Asesoft Ploieşti.