Acasă Sport Două medalii pentru CSŞ Lugoj

Două medalii pentru CSŞ Lugoj

Cristian Vagiunic a cucerit titlul naţional, iar Laurenţiu Macarei a luat „bronzul” la CN de lupte greco-romane pentru juniori I
Şcoala lugojeană de lupte şi-a confirmat valoarea şi la turneul final al Campionatului Naţional Individual de lupte greco-romane – juniori I. La competiţia care a avut loc la Piteşti, Clubul Sportiv Şcolar Lugoj a fost reprezentat de şase sportivi: Cristian Vagiunic (categoria 50 kg), Laurenţiu Macarei (cat. 55 kg), Ramon Crăciun (cat. 60 kg), Gheorghe Ihnatesin (cat. 60 kg), Adrian Jurchiţa (cat. 85 kg) şi Răzvan Gherasim (cat. 120 kg). Sportivii lugojeni, pregătiţi de Avrămuţ Todorescu şi Ionuţ Eneşca, au avut o evoluţie excelentă, obţinând două medalii prin cei doi lugojeni selecţionaţi la lotul naţional: Cristian Vagiunic a câştigat medalia de aur şi un nou titlu de campion naţional la categoria 50 de kilograme, iar Laurenţiu Macarei a luat „bronzul” la categoria 55 de kilograme. În perioada 16-18 aprilie, la Arad va avea loc etapa zonală a Campionatului Naţional Şcolar de lupte greco-romane, competiţie la care CSŞ Lugoj va participa cu opt sportivi, printre care se vor afla şi câţiva luptători proveniţi de la centrele aparţinătoare din Făget şi Mănăştiur.