Acasă Sport După cehi şi austrieci, Poli i-a învins şi pe arabi

După cehi şi austrieci, Poli i-a învins şi pe arabi

Poli Timişoara a reuşit încă o victorie la scor, 3-0, împotriva campioanei Arabiei Saudite, Al-Hilal. Jocul din localitatea Mollbrucke a fost dominat de formaţia bănăţeană. Poli a reuşit să se impună repede, reuşind o deschidere de scor rapidă. Aşadar, în minutul 6, Bonfim a centrat în faţa porţii după o acţiune rapidă, iar Goga a marcat, după respingerea portarului arabilor. În minutul 51, timişorenii au reuşit să majoreze scorul, după ce Vrsic a executat un corner de pe partea dreaptă. Cisovsky s-a găsit la locul potrivit şi a reuşit să marcheze cu capul, din opt metri, ducând scorul la 2-0. Bourceanu a înscris şi el împotriva arabilor, în minutul 77. Ex-gălăţeanul a marcat golul cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Dukic. Antrenorul Vladimir Petrovic s-a bazat în echipa de start pe Pantilimon, Bonfim, Popovic, Cisovsky, Sepsi, Alexa, Curtean, Vrsic, Tameş, Mansour şi Goga. Pe parcursul meciului au mai evoluat şi Taborda, Dukic, Mera, Luchin, Sandu, Scutaru, Curtean, Magera, Bourceanu, Axente şi Popovici. Poli a reuşit să nu fie învinsă în meciurile amicale din această pauză competiţională. Următorul şi ultimul meci amical din Austria, pentru Poli, va fi joi, pe 15 iulie, începând de ora 18.00, împotriva arabilor de la Al Saad.

Poli testează încă un jucător

Este vorba despre un atacant, Penga Ilenga, care a ajuns în cantonamentul lui Poli de la Flachau. Atacantul belgian este de origine congoleză şi are 22 de ani. Ilenga nu prea a jucat la fosta lui echipă de ligă secundă din Belgia, fiind mai mult rezervă. Jucătorul are 1,83 metri înălţime şi a jucat pentru echipa Tienen 44 de partide în ultimele două sezoane. Jucătorul se află în teste la echipa bănăţeană pînă la finalul săptămînii, cînd se va şti exact dacă belgianul va juca la Timişoara în noul sezon. Ilenga a făcut deplasarea cu echipa bănăţeană la ultimul amical, însă nu a fost folosit nici un minut în amicalul cu Al Hilal.