Acasă Sport Elba a câştigat finala mică a Cupei Europei Centrale

Elba a câştigat finala mică a Cupei Europei Centrale

Leii din Banat nu au putut da peste cap calculele reci ale hârtiei, marţi seara, la Cluj. Echipa de baschet masculin BCM Elba Timişoara a ratat şansa să ajungă pentru a doua oară consecutiv în finala Cupei Europei Centrale la Baschet. Elevii lui Dragan Petricevici au pierdut semifinala în faţa lui U Mobitelco Cluj cu 64-73 (32-36). Partida s-a desfăşurat în cadrul turneului „Final Four”, organizat la Cluj. Anul trecut, Timişoara a organizat turneul final al Cupei Europei Centrale şi Elba a reuşit să ajungă până în finală. În partida pentru locurile 3-4, Elba a trecut miercuri dupã-amiazã de grecii de la  Atomeromu Paks cu 87-70.

Minunea care nu a mai venit

Elba a reuşit, cu multă şansă, să ajungă în turenul final al Cupei Europei Centrale la baschet. Elevii lui Petricevic s-au calificat, deşi au depins exclusiv de jocul rezultatelor. Norocul s-a împotmolit însă, marţi seara, la Cluj. Jucând în deplasare, pe terenul celei mai în formă echipe de baschet româneşti a momentului, elevii lui Dragan Petricevic au început bine partida. Chiar dacă au cedat primul sfert cu 16 – 11, bănăţenii au revenit spectaculos în sfertul doi, pe care şi l-au adjudecat cu scorul de 21-20. La pauza mare, diferenţa extrem de mică de pe tabela de marcaj (36-32) pentru clujeni anticipa o partidă pe muchie de cuţit. Totul avea însă să se rupă după ce în sfertul III, Uros Velickovic a fost sancţionat cu fault tehnic şi a părăsit terenul după ce a acumulat cinci greşeli personale. Antrenorul Dragan Petricevic a fost nevoit să joace ultimele două sferturi cu doar cinci jucători: Dzambic, Markovic, Pesic, Tudosă şi Păltinişanu. Chiar şi aşa, bănăţenii au fost aproape de un miracol, la jumătatea ultimului sfert apropiindu-se la doar un coş de adversari. Suţinuţi frenetic de public, clujenii au dominat finalul partidei, impunându-se cu 73-64. Cei mai buni marcatori ai lui Elba au fost: Pesic – 27 puncte, Păltinişanu – 19 puncte şi Dzambic – 10 puncte. Dacă Elba a învins miercuri după-masa în finala mică a Cupei Europei Centrale la Baschet pe Atomeromu Paks cu 87-70, marea finală între U Mobitelco Cluj şi cehii de la Novy Jicin s-a desfăşurat după închiderea ediţiei. Cehii i-au învins pe unguri, în cealaltă semifinală a Final Four organizată la Cluj, cu scorul de 88-77.