Acasă Sport Elba a pierdut la limită cu Sibiul

Elba a pierdut la limită cu Sibiul

Într-o sală arhiplină, unde au fost prezenţi mai bine de 2.000 de spectatori, baschetbaliştii bănăţeni au jucat meciul patru din play-off,  contra celor de la C.S.U. Sibiu. Meciul a fost de „totul sau nimic” pentru sibieni, fapt ce i-a impulsionat şi mai tare, făcând din aceştia un adversar extrem de puternic. Ca şi în meciul precedent, Sibiul a început tare meciul, preluând conducerea încă din primul sfert, deşi primele puncte ale meciului au fost înscrise de Elba. Bănăţenii şi-au revenit în sfertul doi, iar cu 13 coşuri marcate au preluat conducerea. Scorul la pauza mare a fost 42-41. Elevii lui Dragan Petricevic au început foarte motivaţi sfertul trei. Impulsionaţi de încurajările continue ale spectatorilor, bănăţenii au reuşit o repriză foarte bună. Astfel, scorul înaintea ultimelor 10 minute a fost 64-56 pentru timişoreni.

Sfertul trei – „care pe care”!

Ultimul sfert a adus revenirea sibienilor şi căderea inexplicabilă a timişorenilor. Accidentarea lui Pesic, dar şi greşelile personale ale lui Dzambic au cântărit mult în economia jocului. Cu un Roberson în zi de graţie, Sibiul s-a apropiat la un punct de Elba, când mai erau de jucat mai puţin de un minut jumătate. Finalul a fost dramatic, aşa cum ne-au obişnuit bănăţenii în ultimul timp. Elba încearcă să-şi apere avantajul, însă sibienii fac un joc tactic bun şi reuşesc să preia conducerea. Timişorenii nu pot reveni şi pierd jocul în ultimele secunde. Cel mai bun marcator pentru bănăţeni a fost Dzambic, cu 17 puncte, urmat de Marckovic, 16 puncte. Faţă de meciul trei, când a înscris 40 de puncte, Uros Velickovic nu a reuşit acum decât 13 puncte.  Totuşi mai există şanse. Partida decisivă se va disputa sâmbătă, în Sala Transilvania din Sibiu. Să sperăm că sala din fosta Capitală Culturală Europeană le va aduce noroc alb-violeţilor, aşa cum le-a adus şi la câştigarea Cupei.