Acasă Sport Elba, la un pas de a juca din nou cu trofeul pe...

Elba, la un pas de a juca din nou cu trofeul pe masă

Deşi în cea mai slabă formă din ultimii ani
Au pierdut la 10 puncte diferenţă, dar s-au calificat în semifinalele Cupei României la baschet. Baschetbaliştii timişoreni de la Elba au cedat 66-76 partida retur din sferturile Cupei României, cu BC Târgu Mureş. Bănăţenii au învins însă în meciul tur cu 87-73 şi, cu scorul general de 153-149, Elba mai are doar un obstacol pentru a juca din nou cu trofeul pe masă.

„Mieluşeii” care au ajuns în semifinale…

„Leii” de la Elba au fost doar nişte „mieluşei” în partida de la Târgu Mureş. Ei au cedat trei din cele patru sferturi şi au reuşit doar un 19-19 în sfertul de după pauza mare. Mai mult, gazdele au acuzat dur arbitrajul, susţinând că „fluieraşii” i-au furat pe faţă. Chiar dacă a ajuns în semifinalele Cupei României la baschet şi în ultima etapă a învins pe Dinamo, la Bucreşti, Elba este departe de forma din sezonul trecut, când a devenit vicecampioană. Timişorenii se află în a doua jumătate a clasamentului, pe locul 9, cu 4 victorii şi 4 înfrângeri. Adversarii de la Târgu Mureş sunt şi mai slabi, pe locul 14, cu 2 victorii şi 6 înfrângeri. În partida de la Târgu Mureş, Nenad Markovic, de la Elba, a marcat 23 de puncte, fiind cel mai bun marcator de pe teren. Nici eforturiule lui Rade Dzambic (18  puncte) şi Milos Pesic (14 puncte) nu au putut evita înfrângerea. Rezultatul tur-retur al celorlalte partide ale sferturilor de finală sunt: CSU Asesoft Ploieşti – „U” Mobitelco Cluj: 154-134 şi CS Otopeni – CSM Oradea: 150-123. Ultimul sfert de finală, Mediaş-Piteşti, se va juca pe 25 noiembrie.