Acasă Sport Etapă salvatoare pentru CSU Politehnica Timişoara

Etapă salvatoare pentru CSU Politehnica Timişoara

Etapa cu numărul XX a Ligii Naţionale la handbal masculin a adus o victorie importantă pentru formaţia CSU Politehnica Municipal Timişoara, elevii lui Vuckovic reuşind să părăsească, pentru moment, zona retrogradării. Alb-violeţii au jucat la mijlocul săptămânii, în deplasare, contra formaţiei aflate pe ultimul loc în clasament, CSM Oradea. Bănăţenii au fost nevoiţi să pună mâna pe cele două puncte puse în joc, deoarece orice pas greşit făcut până la sfârşitul acestui sezon în faţa echipelor contracandidate la retrogradare ar cântări mult în lupta timişorenilor pentru rămânerea în prima ligă de handbal masculin. Începutul înfruntării a aparţinut echipei oaspete. Formaţia din Oradea nu a stat mult pe gânduri şi a ieşit la joc, reuşind să surprindă în mai multe rânduri echipa din Timişoara. Scorul la finalul primelor 30 de minute de joc a fost 15-13 pentru echipa gazdă, lucru care i-a îndârjit şi mai mult pe alb-violeţi. Partea secundă a început bine tot pentru lanterna roşie a campionatului, care, a reuşit să se distanţeze şi la cinci puncte de elevii lui Vuckovic. Ultimul sfert de oră a adus revenirea în joc a bănăţenilor, aceştia reuşind să egaleze scorul şi s-au menţinut la conducere şi în condiţiile unei nete inferiorităţi numerice. În ultimul minut de joc, Politehnica a avut 2 goluri avantaj. Gazdele au înscris rapid, apropiindu-se la un gol. La acţiunea ce a urmat Timişoara a ratat din nou, iar Oradea a avut şansa egalării. Golul victoriei bănăţene a venit în urma intercepţiei lui Şimicu din ultimele secunde ale partidei, jucătorul Politehnicii răzbunând ghinionul avut de alb-violeţi în mai multe jocuri din acest retur când Politehnica a pierdut în ultima fază de joc. Scorul final al întâlnirii dintre CSM Oradea şi CSU Politehnica Timişoara a fost 27-26 pentru timişoreni, aceştia urcând pe poziţia a zecea în clasament, peste Steaua Bucureşti, Baia Mare şi CSM Oradea. Cei mai buni marcatori ai echipei bănăţene au fost Nagy şi Spahic, ambii cu câte şase reuşite fiecare şi Şimicu, jucătorul marcând patru goluri. Următorul meci pentru alb-violeţi va avea loc pe teren propriu, unde va veni ocupanta locului şase, Energia Lignitul Târgu Jiu.