Acasă Sport FC Timişoara a pierdut halucinant, la Vaslui, după ce a condus cu...

FC Timişoara a pierdut halucinant, la Vaslui, după ce a condus cu 2-0

poli timisoaraFC Timişoara a trăit azi, la Vaslui drama Stelei la Middlesbrough. Bănăţenii au fost la un pas de extaz, dar exact ca în partida din semfinalele Cupei UEFA, au pierdut într-un final nebun. Timişoara a condus cu 2-0, dar a pierdut cu 4-3 şi coboară pe poziţia a treia a clasamentului. Este doar a treia înfrângere a timişorenilor în jocurile de campionat, în partidele jucate în deplasare.
Meci de infarct
FC Timişoara a coborât pe locul III al primei ligi de fotbal. Asta după ce, timp de 20 de minute a fost din nou lider. Elevii lui Balint au condus cu 2-0 în minutul 9 şi cu 3-2, în minutul 67 al partidei de la Vaslui. Visul timişorenilor a fost zdrobit, în Moldova, pe final de partidă, de o formaţie care, cel puţin în repriza a doua a fost mai bună. FC Vaslui a câştigat cu 4-3 şi trupa lui Porumboiu visează în continuare la Cupa UEFA. Timişoara are şi ea şanse bune să evolueze chiar în Champions League. Golurile bănăţenilor au fost marcate de Gigel Bucur (6, 8) şi Artion Karamian (67), pentru moldoveni golurile au venit de la Wesley (28), autogol Luchin (30), Temwanjera (69) şi Milisavijevici (86). FC Timişoara va întâlni etapa viitoare pe Politehnica Iaşi, pe teren propriu.