Acasă Sport Steaua Bucureşti – FC Timişoara 1-1 – să fie ultimul punct adus...

Steaua Bucureşti – FC Timişoara 1-1 – să fie ultimul punct adus de Contra?

FC Timişoara a pornit meciul din etapa a VI-a a Ligii I, contra echipei Steaua Bucureşti, cu gândul că va obţine prima victorie, după o pauză de opt ani de când bănăţenii nu au mai câştigat la stelişti acasă. Eliminaţi din Europa League, bănăţenilor le-au rămas ca obiectiv campionatul intern şi Cupa României.

Tehnicianul bănăţenilor, Vladimir Petrovici, a început meciul contra echipei Steaua cu Pantilimon în poartă, iar ca jucători de câmp i-a folosit pe Scutaru, Luchin, Burcă, Sepsi, Mera, Alexa, Bourceanu, Curtean, Axente şi Goga. Prima repriză a aparţinut exclusiv steliştilor, care au trecut pe lângă deschiderea scorului în mai multe rânduri, în minutele 7, 12, 28 şi 36. Apărarea bănăţenilor rezistă bine atacurilor celor de la Steaua, însă pe faza ofensivă, alb-violeţii nu au destulă claritate, oboseala acumulată în meciul cu Manchester City fiind vizibilă în acest meci. Din păcate, FC Timişoara nu a pus deloc în pericol poarta bucureştenilor în prima repriză, scorul la pauză fiind 0-0. La doar 10 minute de la startul reprizei secunde, bănăţenii se văd conduşi pe tabelă. După o lovitură liberă executată în bară de stelişti, mingea revine lui Păcurar, care reuşeşte să-l învingă pe Pantilimon cu un şut imparabil la colţul lung. Vladimir Petrovici schimbă partitura şi în minutele 54 şi 57 îi introduce pe Zicu şi Magera, forţând atacul. În minutul 65, tehnicianul bănăţenilor efectuează şi ultima schimbare, intră Contra în locul lui Curtean. Această ultimă schimbare se dovedeşte a fi inspirată, deoarece după ce, în minutul 77, Contra trece pe lângă egalare, în minutul 80 jucătorul bănăţean înscrie dintr-o lovitură liberă. Pe fondul oboselii steliştilor, alb-violeţii forţează victoria, însă până la finalul meciului nu se mai înscrie nici un gol. Aşadar, scorul final dintre Steaua Bucureşti şi FC Timişoara a fost 1-1, golul bănăţenilor fiind înscris de Cosmin Contra şi, din câte a declarat jucătorul, acesta ar putea să fie ultimul meci din carieră pentru bănăţean. FC Timişoara se clasează în urma acestei partide pe locul 6, cu 10 puncte. Etapa viitoare, FC Timişoara va juca împotriva echipei Astra Ploieşti, meciul fiind programat pe 11 septembrie, deoarece campionatul intern ia o pauză din cauza meciul echipei naţionale.