Acasă Sport FC Timişoara – Buducnost Podgorica: 1-0 (1-0)

FC Timişoara – Buducnost Podgorica: 1-0 (1-0)

Poli a învins campioana din Muntenegru…
Echipa lui Ovidiu Ioan Sabău a învins într-un meci amical, susţinut în Antalya, pe campioana din Muntengeru, Buducnost Podgorica, cu 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 13, de Claudiu Ionescu. Timişorenii au avut, duminică, cea mai încărcată zi a lor din 2010. După ce i-au învins pe muntenegreni, de la ora 17.30, bănăţenii au jucat un nou amical împotriva bulgarilor de la Litex Loveci.
Dede şi Kozac au debutat pentru Poli
Multe s-au schimbat în bine la Poli, în partida cu Buducnost, după înfrângerea suferită în faţa celor de la Spartak Moscova (2-4). Claudiu Ionescu, unul dintre jucătorii care gafaseră monumental în partida cu ruşii, a adus de această dată victoria. El a marcat singurul gol al partidei, în minutul 13. Trupa lui Sabău a făcut un meci bun şi a pus mereu presiune pe muntenegreni. Doar ghinionul a făcut ca scorul final să rămână 1-0. La Poli au debutat, cu prilejul acestei partide, angolezul Dede şi slovacul Kozak. Sabău a început partida cu Buducnost în următoarea formaţie: Taborda, Dudaş, Mera, Brezinsky, Chiţu, Fuchs, Dede, Dobriceanu, Ionescu, Chiacu şi Vasquez. Dacă la meciurile amicale din primul cantonament, tehnicianul bănăţenilor avea obiceiul să schimbe întreaga echipă după pauză, „moţul” a efectuat doar două schimbări în partida de duminică, i-a introdus după pauză pe Kozak şi Mansour. În a doua partidă a zilei, încheiată după închiderea ediţiei, Ioan Sabău a trimis în teren, cum era şi firesc, o formaţie cu totul nouă. Poli a început partida cu Litex Loveci în componenţa: Supic, Bonfim, Luchin, Scutaru, Sepsi, Bourceanu, Alexa, Magera, Goga, Mejia, Parks.