Acasă Sport FC Timişoara, cu zece clase peste NK Paloma

FC Timişoara, cu zece clase peste NK Paloma

FC Timişoara a reuşit să înscrie zece goluri în partida amicală contra echipei din liga a III-a slovenă, NK Paloma Sladki. Antrenorul sârb Vladimir Popovici a început meciul cu următorul 11: Pantilimon, Bonfim, Popovic, Cisovsky, Sepsi, Popovici, Alexa, Bourceanu, Tameş, Goga şi Maghera.

În mandatul lui Petrovici, FC Timişoara revine la sistemul clasic 4-4-2, sistem în care Sepsi va fi mijlocaş stînga, Tameş în dreapta, iar Popovici va suplini plecarea togolezului Dare Nibombe. Meciul s-a jucat pe terenul echipei slovene, aflat chiar lângă graniţa cu Austria. FC Timişoara a controlat în totalitate meciul, partida încheindu-se cu scorul de 10-0 pentru alb-violeţi. În prima repriză, Poli a reuşit doar trei goluri, toate reuşite de noua achiziţie Iulian Tameş, care este la primul hattrick pentru Poli. Alb-violeţii au stat bine şi la capitolul defensivă, slovenii reuşind doar un şut pe poarta lui Pantilimon. Repriza secundă a debutat cu schimbarea întregii echipe de către antrenorul lui Poli. Aşadar, în partea a doua a meciului, tehnicianul Vladimir Petrovici i-a folosit pe următorii: Taborda, Dukic, Luchin, Mera, Latovlevici, Poparadu, Curtean, Vrsic, Mansour, Axente, Sandu. Prin dubla lui Poparadu şi a lui Sandu, precum şi prin reuşitele lui Axente, Mera şi Mansour, Poli duce scorul la un incredibil 10-0. Scorul putea fi chiar mai mare dacă Goga, Mansour şi Curtean nu nimereau barele porţilor.
Următorul cantonament în care vor pleca alb-violeţii va avea loc la Flachau, în Austria, între 5 şi 16 iulie. Primul antrenament după întoarcerea din Slovenia va avea loc vineri, 2 iunie, de la ora 18.00.