Acasă Sport FC Timişoara eliminată din Europa League

FC Timişoara eliminată din Europa League

Echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, de Ajax Amsterdam, scor 2-1, într-o partidă din Grupa A a Ligii Europa în care bănăţenii au avut doi oameni eliminaţi, iar batavii au ratat două lovituri de la 11 metri, prin Suarez.
FC TIMIŞOARA – AJAX AMSTERDAM 1-2 (Goga 2 / Suarez 8, Pantelic 46)
FC Timişoara: Pantilimon – Bonfim, Mera, Scutaru, Art. Karamian – Stancu, Bourceanu, Alexa, Goga (Maxim 73) – Magera (Parks 54), Bucur (Taborda 64). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.
Ajax Amsterdam: Stekelenburg – Van der Wiel (Silva 65), Alderweireld, Vertonghen, Anita (Sulejmani 60) – Enoh, De Zeeuw, Donald – Suarez, Pantelic, Emanuelson (Oleguer 46). Antrenor: Marin Jol.
Cartonaşe galbene: Alexa 21, Scutaru 25, Magera 52 / Suarez 66
Cartonaşe roşii: Bonfim 50, Pantilimon 62
Arbitri: Paolo Tagliavento – Massimiliano Grilli, Elenito Di Liberatore – Andrea de Marco, Emidio Morganti (toţi din Italia)
Stadion: Dan Păltinişanu din Timişoara; Spectatori: 8.000

Cum s-au marcat golurile:
1-0, min. 2: Dorin Goga a reuşit să marcheze cu un şut pe jos, de la aproximativ 12 metri, după o pasă primită de la Gigel Bucur;
1-1, min. 8: Suarez a primit o pasă în careul timişorenilor şi l-a învins pe Pantilimom, cu un şut plasat;
1-2, min. 46: De Zeeuw i-a pasat foarte bine lui Pantelic, care a rămas singur cu Pantilimon şi a marcat cu un şut de la aproximativ 14 metri.
În minutul 17, după o lovitură liberă executată de Artiom Karamian, fundaşii olandezi au respins greşit, mingea a ajuns la Mera, care se afla la 3 metri de poartă, dar şutul său a fost blocat extraordinar de Stekelenburg.
În minutul 50, Donald a obţinut o lovitură de la 11 metri, după un duel cu Bonfim, fază în urma căreia fundaşul timişorenilor a primit direct cartonaşul roşu. Luis Suarez a executat însă slab penalty-ul, iar Pantilimon a reuşit să pareze.
În minutul 62, Luis Suarez a scăpat singur cu Pantilimon şi a fost faultat de către acesta, fapt ce l-a determinat pe centralul italian să mai acorde o lovitură de pedeapsă pentru olandezi. De asemenea, goalkeeper-ul bănăţenilor a primit şi el cartonaşul galben. Penalty-ul a fost executat de acelaşi Suarez, care a ratat încă o dată, după ce o făcuse şi cu 10 minute mai devreme.
În minutul 69, în urma unui corner al celor de la Ajax, balonul a ajuns la Sulejmani, care a şutat puternic de la 20 de metri, Taborda era bătut, dar mingea a lovit bara transversală a porţii timişorene. Olandezii au mai lovit o dată bara formaţiei de pe Bega, în minutul 73, prin Alderweireld, care nu a nimerit spaţiul porţii de la 6 metri.
La meciul de pe stadionul Dan Păltinişanu au asistat şi aproximativ 150 de suporteri olandezi.
FC Timişoara a rămas şi după acest meci fără victorie în grupele Ligii Europa, bănăţenii având doar două puncte după rezultatele de egalitate înregistrate cu Ajax (în deplasare, scor 0-0) şi Anderlecht (pe teren propriu, scor 0-0).
În lotul lui Ajax Amsterdam a fost inclus pentru acest joc şi fundaşul român George Ogăraru, dar Martin Jol nu l-a folosit, iar acesta a urmărit jocul de pe banca de rezerve.
În celălalt joc al Grupei A, Dinamo Zagreb a trecut, în deplasare, de Anderlecht Bruxelles, scor 1-0, prin golul marcat de Slepicka. După disputarea a cinci etape, clasamentul grupei arată astfel: 1. Ajax 11p (calificată), 2. Anderlecht 8p, 3. Dinamo Zagreb 6p, 4. FC Timişoara 2p.
În etapa viitoare, programată la 17 decembrie, FC Timişoara va evolua în deplasare, cu Dinamo Zagreb, în timp ce Ajax va primi vizita lui Anderlecht.

Sursa: NewsIn