Acasă Sport FC Timişoara – prima victorie fără emoţii din sezonul acesta

FC Timişoara – prima victorie fără emoţii din sezonul acesta

Echipa de fotbal FC Timişoara a reuşit să se califice în optimile Cupei României Timişoreana, după ce a învins, miercuri, formaţia de Liga a II-a Juventus Bucureşti. În partida jucată în capitală a fost doar o echipă pe teren şi anume cea alb-violetă. Elevii lui Cosmin Contra au reuşit pentru prima dată în acest sezon să se menţină la conducerea jocului, aceasta poate şi datorită faptului că întâlneau o echipă fără prea mare experienţă. Antrenorul bănăţenilor, Cosmin Contra, a început partida împotriva bucureştenilor cu Pantilimon, Dukic, Cisovski, Mera, Luchin, Chiacu, Tameş, Bourceanu, Poparadu, Goga şi Mansour, jucătorii Alexa şi Zicu nefăcând deplasarea pentru meciul din capitală. Alb-violeţii s-au instalat la conducere în minutul 20, prin golul lui Mansour, pentru ca în minutul 35, Tameş să ridice scorul la 2-0. Goga a marcat pentru 3-0 şi câştigătoarea partidei era deja decisă. Bucureştenii au reuşit doar golul de onoare, astfel că scorul final al partidei a fost 3-1 pentru formaţia bănăţeană. Partida a fost la discreţia timişorenilor, aceştia reuşind să rămână concentraţi pe tot parcursul meciului, fapt ce demonstrează că noul antrenor al bănăţenilor, Cosmin Contra, a reuşit să îi facă pe jucătorii bănăţeni să se implice în joc încă din primul minut. Victoria împotriva echipei bucureştene a venit însă şi cu veşti rele pentru bănăţeni, Mansour suferind din nou o accidentare, ce-l va ţine departe de teren peste 6 luni, iar Cisovski va rata următoarele două meciuri din campionat, din cauza cartonaşului roşu primit. Ghinionul se ţine scai de jucătorul senegalez, Mansour tocmai revenind după o accidentare ce l-a făcut să rateze mai bine de jumătate din sezonul trecut. Antrenorul bănăţenilor a declarat, după partida din Cupă, că victoria împotriva Juventusului este dedicată lui Mansour şi că îi pare rău pentru accidentarea senegalezului. Aflat pe foaia oficială de joc în meciul din Cupă din postura de antrenor, dar şi de jucător de schimb pentru formaţia bănăţeană, Cosmin Contra nu a ascuns faptul că îşi doreşte în continuare să şi joace, declarând că dacă echipa ar avea nevoie de experienţa sa ca jucător, nu s-ar feri să ajute echipa din postura de jucător.