Acasă Sport FC Timişoara va întâlni echipa Manchester City în play-off-ul Ligii Europa

FC Timişoara va întâlni echipa Manchester City în play-off-ul Ligii Europa

FC Timişoara s-a calificat în turul patru al UEFA Europa League după un meci care a avut de toate: ratări, răsturnări de scor şi goluri multe. Timişorenii au prestat un joc inexplicabil de slab în prima repriză cu finlandezii de la Mypa-47, fapt ce i-a costat foarte tare. La pauză, alb-violeţii erau conduşi cu 3-0, scor care nu şi-l imagina nimeni înainte de meci. În partea a doua a început cursa de urmărire pentru bănăţeni. Deşi era clar că Mypa-47 nu poate rezista până la capăt cu avantajul de trei goluri, bănăţenii s-au chinuit serios să revină. Golurile lui Axente şi Zicu au readus-o pe FC Timişoara mai aproape de calificare, pentru ca în al doilea minut de prelungiri, Cisovsky să egaleze şi să o califice pe FC Timişoara în turul următor. Aşadar, scorul general a fost 5-4 pentru bănăţeni. Elevii lui Vladimir Petrovic se pare că nu se pot concentra în meciuri, defensiva dându-i cele mai mari bătăi de cap tehnicianului sârb. În turul patru al UEFA Europa League, FC Timişoara va da piept cu englezii de la Manchester City, aceştia fiind cei mai puternici adversari pe care echipa bănăţeană îi putea întâlni. Antrenorul timişorenilor a declarat că englezii au prima şansă la calificare datorită jucătorilor de valoare pe care îi au în lot. Căpitanul alb-violeţilor, Dan Alexa, a spus că venirea celor de la Manchester City este o sărbătoare pentru publicul bănăţean. Noile achiziţii ale englezilor, precum Kolarov, Silva, Kolo Toure, îl fac pe Alexa să recunoască faptul că echipa engleză pleacă având prima şansă, însă asta nu înseamnă că bănăţenii nu vor încerca să se califice. Jocurile dintre FC Timişoara şi Mancester City se vor disputa în următoarele date: pe 19 august partida tur, respectiv 26 august partida din retur. Până la confruntarea cu echipa engleză, timişorenii vor înfrunta, în etapa a 3-a a Ligii I, pe CFR Cluj, meciul fiind programat duminică, 8 august, cu începere de la ora 20.00.