Acasă Sport Final de cantonament cu o victorie pentru Poli Timişoara

Final de cantonament cu o victorie pentru Poli Timişoara

În ultimul meci amical din turneul de pregătire din Austria, Poli a reuşit să învingă echipa maghiară Ferencvaros Budapesta. Meciul jucat la Groebning pe stadionul de pe Rennbahnstrasse s-a terminat cu victoria alb-violeţilor, scor 2-1. Tehnicianul bănăţenilor, Vladimir Petrovici, a conturat deja un prim „11” pe care se va baza în meciurile de campionat şi în cele din Europa League.

Aşadar, Petrovici i-a folosit în echipa de start pe Pantilimon, Bonfim, Popovic, Cisovsky, Sandu, Alexa, Curtean, Vrsic, Tameş, Axente şi Goga. Bănăţenii au intrat mai greu în joc şi nu au reuşit să înscrie până la pauză. Cele mai mari ocazii din prima repriză au aparţinut timişorenilor, Axente şi Goga nereuşind să înscrie din faze clare. Scorul la pauză dintre Poli şi formaţia maghiară a fost unul alb, 0-0. În partea secundă a partidei, Petrovici efectuează primele schimbări, Magera luându-i locul lui Tameş, Mera a intrat în locul lui Popovic, iar Bourceanu îi ia locul lui Curtean. După două parade bune ale lui Pantilimon şi încă două ratări ale lui Axente, vine şi deschiderea scorului. În minutul 66, în urma unui corner obţinut de Axente, Magera marchează cu capul, din 6 metri, în urma centrării lui Vrsic. Nu trec nici trei minute şi Poli înscrie din nou, în minutul 69. După ce a ratat cât pentru două partide, Axente reuşeşte să marcheze golul de 2-0. Jucătorul bănăţean marchează cu o lovitură de cap din 8 metri, după o centrare a lui Goga. Echipa maghiară reuşeşte să se apropie pe tabelă, în minutul 79 jucătorul lui Ferencvaros, Heinz, marcând cu un şut din 5 metri pentru 2-1. Petrovici mai face shimbări, scoţându-i pe Alexa, Sandu şi pe Goga şi în locul lor îi trimite pe Poparadu, Scutaru şi Penga. Ultimul meci amical al verii se termină aşadar cu o victorie de moral pentru alb-violeţi. Delegaţia timişoreană s-a şi întors din cantonamentul din Austria vineri, cu avionul. Primul meci oficial pe care Poli îl va juca în acest sezon va fi cel de Europa League. Vineri s-a tras la sorţi adversarul lui Poli din turul III preliminar al UEFA Europa League. Echipa timişoreană va juca, foarte probabil, împotriva echipei Mypa din Finlanda. Se va juca tur-retur, primul meci jucându-se la Timişoara.