Acasă Sport Finala a fost aproape pentru rugbyştii bănăţeni

Finala a fost aproape pentru rugbyştii bănăţeni

Rugby Club Municipal „Universitatea de Vest” Timişoara a jucat, duminică, 7 noiembrie, împotriva formaţiei Steaua Bucureşti, meciul contând pentru accederea în finala Cupei României la rugby. Elevii noului antrenor Alexandru Domocoş au demonstrat că se află printre cele mai bune echipe de rugby din ţară, reuşind să facă un meci bun, cu toate că au pierdut înfruntarea cu echipa bucureşteană. Partida a avut loc la Bucureşti, şi cu toate că a avut loc pe un teren neutru, se poate spune că echipa stelistă a jucat „acasă”. Cosmin Cioriciu şi Alex Domocoş i_au trimis în teren împotriva formaţiei bucureştene pe Năcuţă, Căpăţână, Ţăruş, Lazăr, Drenceanu, Ciocea, Vlădeanu, Tănase, Podea, Conache, Stamatin, Preda, Gârbău, Roşu şi Bizo. Bănăţenii au prins echipa stelistă într-o formă slabă şi fără mai mulţi jucători de bază, lucru de care se putea profita pentru ca timişorenii să treacă de semifinale. Trupa bănăţeană începe decisă partida, şi, după doar trei minute reuşeşte să deschidă scorul, Gârbău reuşind primul eseu al partidei, deşi pentru validarea punctelor a fost nevoie de o decizie video. Eseul a fost transformat cu siguranţă de Conache şi astfel RCM-ul trecea la conducerea partidei. Steliştii nu cedează, şi, după ce marchează două eseuri, reuşesc să preia conducerea pe tabelă. Rugbyştii bănăţeni reduc din diferenţă prin transformarea unei lovituri de pedeapsă de către Conache, iar prima repriză se termină cu scorul de 15-10 pentru echipa din capitală. A doua parte a meciului a început rău pentru timişoreni, steliştii reuşind să marcheze o lovitură de pedeapsă, ce a dus scorul la 18-10. Rugbyştii lui Alex Domocoş au început să joace din ce în ce mai bine şi, cu toate că au evoluat în inferioritate numerică, bănăţenii au reuşit să se apropie la un punct de echipa stelistă. Când mai erau doar cinci minute de jucat, formaţia din capitală reuşeşte un eseu ce s-a dovedit a fi decisiv pentru câştigarea de către stelişti a partidei. Aşadar, rugbyştii timişoreni pierd la limită meciul din semifinalele Cupei României contra formaţiei Steaua, cu scorul de 23-17, însă bănăţenii, în urma jocului arătat, au demonstrat că au valoarea şi puterea ca în perioada următoare să aducă la Timişoara măcar un trofeu. Următoarea partidă pentru RCM Timişoara va avea loc la sfârşitul săptămânii la Bucureşti, unde bănăţenii vor lua parte la Campionatului Naţional de Rugby 7 Seniori 2009 – 2010.