Acasă Sport Fotbalistele de la Ripensia joacă cu titlul pe masă

Fotbalistele de la Ripensia joacă cu titlul pe masă

Dacă FC Timişoara are şanse minime de a deveni campioană naţională la fotbal, o altă echipă de pe malurile Begăi este mult mai aproape de titlu. Formaţia de fotbal feminin Ripensia Timişoara are nevoie de o victorie, duminică, pe teren propriu, cu Clujan Cluj, pentru a deveni aproape sigur campioana României.

Totul pentru victorie…

Fetele lui Octavian Popescu au remizat etapa trecută, 3-3, la Târgovişte, cu echipa locală. Ripensia a avut jocul în mână, conducând la pauză cu 2-1. Bănăţencele s-au deprins chiar la două goluri diferenţă, dar gazdele, aflate pe locul III, au avut o revenire de senzaţie şi au egalat pe final de partidă. Rezultatul de la Târgovişte, coroborat cu o victorie duminică, în faţa adversarelor de la Clujana Cluj, aduce în proporţie de 90% titlul la Timişoara. Meciul de pe stadionul Electrica va începe de la ora 11. Ultima partidă între adversarele de duminică a avut loc în semifinalele Cupei României. Timişorencele s-au impus atunci, pe teren propriu, după prelungiri. În partida de duminică, de la Ripensia lipseşte una dintre cele mai bune jucătoare, Claudia Buză. Antrenorul Octavian Popescu este însă încrezător. “La Târgovişte am jucat ca să nu pierdem. Acum sper însă la un joc şi mai bun, în care să ne apropiem victoria, care ne-ar duce extrem de aproape de titlu”.