Acasă Sport Fotbalistele Ripensiei îşi spulberă toate adversarele

Fotbalistele Ripensiei îşi spulberă toate adversarele

fotbal_femeiFotbalistele de la Ripensia Timişoara nu lasă nicio şansă adversarelor de competiţie. După ce, săptămâna trecută, Ripensia s-a calificat după prelungiri în finala Cupei României la fotbal feminin, miercuri, jucătoarele antrenate de Octavian Popescu şi-au spulberat adversarele de la City Târgu Mureş cu scorul de 5-0.
Le-au umilit…

Partida a fost echilibrată doar în prima jumătate de oră. La pauză, Ripensia conducea deja cu 2-0. Ieşite mai proaspete de la vestiare, bănăţencele s-au distrat cu adversarele lor, marcând alte trei goluri.
“Sunt foarte mulţumit de joc şi de rezultat.
Fetele au depus un efort foarte mare, având în vedere că duminică am avut un meci foarte dificil în Cupa României”, a spus Octavian Popescu, antrenorul Ripensiei.
Echipa de fotbal feminin din Timişoara împarte în acest moment prima poziţie cu Clujana Cluj, echipă pe care a eliminat-o din cupă.
Vedeta partidei de miercuri a fost Andreea Cojocaru, care a reuşit dubla. Au mai marcat Sorina Amza, din penalty şi cele două gemene ale Ripensiei, Claudia şi Diana Buză.
Cu şanse reale la titlu, Ripensia este extrem de aproape şi de câştigarea Cupei României.