Acasă Sport Fotbaliştii U15 timişoreni merg de minune în campionat

Fotbaliştii U15 timişoreni merg de minune în campionat

Campionatul Naţional de fotbal U16 organizat de Liga Profesionistă de Fotbal a ajuns la etapa cu numărul opt. Seria a cincea a acestui campionat este condusă cu autoritate de reprezentativa judeţului Timiş, care în opt meciuri jucate a strâns 28 de puncte, fiind învinsă doar o dată, de reprezentativa judeţului Caraş. În ultimul meci, cel din etapa cu numărul opt, jucat în weekend-ul trecut, pe teren propriu, elevii antrenaţi de Cristian Contescu au învins cu scorul de 2-1 selecţionata judeţului Hunedoara. Echipa timişoreană a avut pentru acest meci mai mulţi jucători de bază indisponbili, din cauza convocării la echipa naţională U16, fapt ce a făcut ca victoria să fie reuşită cu greu de echipa timişoreană. Antrenorul Contescu a început partida contra reprezentativei judeţului Hunedoara cu Gîrlea, Artimon, Bocşanu, Gherghel, Mureşan, Lob, Albeanu, Popa, Zighici, Hardău şi Crişan. Cu toate că în partida tur dintre cele două echipe, bănăţenii au reuşit să învingă la pas, cu scorul de 5-0, jucătorii hunedoreni au jucat mult mai bine acum şi au pus mari probleme fotbaliştilor timişoreni. Partida a început cu echipa hunedoreană atacând şi reuşind să deschidă scorul repede, în minutul 15. A urmat apoi asaltul bănăţenilor la poarta celor din Hunedoara, însă până la pauză, tabela a rămas neschimbată. Antrenorul bănăţenilor a decis să schimbe întreaga linie mediană a echipei şi i-a introdus pe Ioviţă, Palkovacs şi Semenea. Schimbările s-au dovedit benefice în economia jocului, iar echipa timişoreană a reuşit să egaleze cu 20 de minute înainte de finalul partidei. În ultimele minute de joc, formaţia timişoreană a dat golul victoriei în urma unei lovituri de la colţul terenului. Aşadar, reprezentativa judeţului Timiş câştigă un nou meci, reuşind să mai adauge trei puncte în clasament. Cu două runde înainte de finalul partidelor din grupă, selecţionata judeţului Timiş conduce cu autoritate seria a cincea a Campionatului Naţional U16. Bănăţenii mai au de jucat două partide înainte de turneul final din capitală, împotriva reprezentativelor judeţelor Mehedinţi şi Arad.