Acasă Sport Fără golgeter, UTA a pierdut în deplasare

Fără golgeter, UTA a pierdut în deplasare

Formaţia arădeană UTA a jucat, în cadrul etapei a XVII-a a Ligii a II-a, în deplasare, împotriva echipei aflate la doar trei puncte de podium, ARLO Slatina. UTA, echipă pusă de FRF pe lista cluburilor fără drept de promovare şi care zilele trecute a fost depunctată cu 12 puncte, a făcut deplasarea la Slatina cu moralul scăzut şi, mai mult, antrenorii trupei arădene nu au putut alinia cea mai bună echipă pentru cel de-a doilea meci al returului ligii secunde, din cauză că golgeterul formaţiei, Adi Voiculeţ, a fost suspendat, iar Calvin şi Mihuţ au lipsit din motive medicale. Partida de la Slatina a fost extrem de grea pentru elevii lui Roland Nagy, ARLO reuşind o victorie de moral în etapa trecută împotriva celor de la Alba Iulia. Prima repriză a confruntării dintre UTA şi Slatina a fost echilibrată, ambele echipe reuşind să se anuleze reciproc. Primul gol al meciului a fost reuşit de gazde şi a venit în prima repriză, în urma unei lovituri libere. Formaţia din Slatina a reuşit să majoreze diferenţa pe tabelă în repriza secundă, urcând scorul la 2-0. Cu toate că au încercat să revină, jucătorii UTA-ei nu au reuşit nici măcar să înscrie vreun gol, astfel că partida s-a încheiat cu victoria de 2-0 a celor din Slatina. După partidă, tehnicianul alb-roşiilor, Roland Nagy, a declarat că rezultatul este prea aspru în comparaţie cu ce s-a întâmplat pe teren. Antrenorul UTA-ei a pus înfrângerea pe seama atât a absenţei unor jucători importanţi din angrenajul echipei, cât şi pe efectul pe care l-a avut depunctarea decisă de F.R.F. asupra fotbaliştilor arădeni. După eşecul din etapa a XVII-a, clubul arădean a căzut pe locul 13, la doar un punct de primul loc retrogradabil, ocupat de echipa Unirea Alba Iulia. Obiectivul echipei din Arad s-a schimbat radical în doar două luni, în urma unor decizii date de F.R.F., trecând de la visele de promovare pe care echipa arădeană le avea la începutul anului, la evitarea retrogradării. Aşadar, cele două echipe din Arad ce evoluează în liga secundă, ACU şi UTA, au un obiectiv identic, şi anume lupta pentru rămânerea în eşalonul secund al campionatului intern. Următorul meci pentru UTA va fi pe teren propriu, sâmbătă, 19 martie, împotriva echipei Mureşul Deva.