Acasă Sport Gimnaştii lugojeni – patru medalii la Campionatele Naţionale ale maeştrilor

Gimnaştii lugojeni – patru medalii la Campionatele Naţionale ale maeştrilor

Echipa Clubului Sportiv Municipal Lugoj, compusă din Vlad Cotuna, Bogdan Uruci, Andrei Savu şi Armando Ciucu, a urcat pe treapta a treia a podiumului la Campionatele Naţionale de Gimnastică ale Maeştrilor, competiţie găzduită de Sala Polivalentă din Reşiţa. Gimnaştii lugojeni, pregătiţi de Ioan Boici şi Aurel Muntean, au obţinut 233,300 puncte. Pe primele două locuri s-au situat formaţiile Dinamo Bucureşti, cu 261,050 de puncte (în componenţa Flavius Koczi, Adrian Bucur, Robert Stănescu şi Andrei Ursache) şi CSM Bistriţa 1, cu 242,050 de punte (în componenţa Marius Berbecar, Cristian Băţagă, Andrei Muntean, Doru Iacob şi Costin Manolache). Pe poziţia a patra s-a clasat echipa CSŞ-CSM Reşiţa, compusă din Daniel Rădeanu, Andrei Groza, Sergiu Mărgan şi Florin Răducanu, cu 215,400 puncte.  Pe lângă medalia de bronz de la echipe, CSM Lugoj a mai cucerit trei medalii şi în finalele pe aparate, prin Vlad Cotuna: argint la paralele (cu 14,900 puncte); bronz la bară fixă (cu 14,750 puncte) şi sol (cu 14,950 puncte). Vlad Cotuna a avut o evoluţie bună şi în concursul de la individual compus, unde s-a clasat pe locul cinci, la egalitate de puncte – 85,350 – cu reşiţeanul Alin Jivan de la Steaua Bucureşti. Concursul de individual compus a fost câştigat de un alt reşiţean, Flavius Koczi, legitimat la Dinamo Bucureşti, cu 90,100 de puncte, urmat de Marius Berbecar (CSM Bistriţa 1) cu 86,200 de puncte, Cristian Băţagă (CSM Bistriţa 1) cu 86,150 de puncte, Adrian Bucur (Dinamo Bucureşti) cu 85,550. Campionatul Naţional de Gimnastică al Maeştrilor a fost organizat de Federaţia Română de Gimnastică, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Caraş-Severin, Consiliul Judeţean Caraş-Severin, Primăria Reşiţa şi Academia Olimpică Română, Filiala Caraş-Severin.