Acasă Sport Handbalistele reşiţene – învinse la limită

Handbalistele reşiţene – învinse la limită

Etapa a treia a Ligii Naţionale la handbal feminin a adus faţă în faţă formaţiile Universitatea Reşiţa şi SCM Craiova. Din păcate, reşiţencele nu au găsit drumul victoriei nici în această etapă şi s-au recunoscut înfrânte de handbalistele oltence, care au reuşit să învingă la un gol diferenţă. Nota dominantă a partidei a fost echilibrul, ambele echipe reuşind să ţină strânsă distanţa pe tabelă. Scorul la pauză a fost 20-19 în favoarea echipei din Craiova. În partea a doua a partidei, handbalistele din Reşiţa au forţat victoria, însă defensiva formaţiei oltene a rezistat cu brio, iar după 60 de minute de joc, scorul a fost 20-19 pentru SCM Craiova. Formaţia reşiţeană pierde aşadar partida de la Craiova la acelaşi scor ca şi în etapa trecută, când reşiţencele au pierdut tot cu scorul de 20-19, în faţa formaţiei HCM Ştiinţa Baia Mare. Handbalistele reşiţene se află pe ultima poziţie din campionat, acestea nereuşind să strângă nici-un punct până acum. Jucătoarele Cticleviţ şi Roiba, fiecare cu câte cinci reuşite, au fost cele mai bune marcatoare pentru formaţia bănăţeană. Şansele pentru Universitatea Reşiţa de părăsi ultimul loc al clasamentului sunt slabe, handbalistele reşiţene întâlnind în următoarele meciuri formaţiile Rulmentu Braşov şi Oltchim Râmnicu Vâlcea, ambele echipe puternice din Liga Naţională de handbal feminin.