Acasă Sport Handbaliștii bănățeni au câștigat cea de-a 35-a ediție a ”Cupei Politehnica”

Handbaliștii bănățeni au câștigat cea de-a 35-a ediție a ”Cupei Politehnica”

HCM Politehnica Timișoara a reușit să pună mâna pe cea de-a 35-a ediție a ”Cupei Politehnica”, după ce a reușit să se impună în toate cele trei partide jucate în cadrul turneului. Băieții antrenați de Nedeljko Vuckovic au jucat la sfârșitul săptămânii trecute trei meciuri în cadrul patrulaterului ce a avut loc în Sala Constantin Jude din Timișoara, reușind să se impună inclusiv în fața vicecampioanei României, HC Caraș-Severin. Alb-violeții au pornit tare turneul a cărui gazdă au fost, învingând în partida de vineri formația Keskemet KSE, cu scorul de 25-20. Principalii marcatori ai timișorenilor au fost Timofte și Stan, fiecare cu câte șase goluri reușite. În partida a doua, echipa de pe malul Begăi a întâlnit formația sârbă Dinamo Pancevo. Victoria a revenit și de această dată elevilor lui Vuckovic, aceștia izbutind să se impună cu scorul de 30-21. În finala turneului ce a prijeluit aniversarea a 20 de ani de la câştigarea titlului naţional, respectiv 25 de ani de la cucerirea Cupei României, HCM Politehnica a întâlnit o formație tare din Liga Națională – HC Caraș-Severin. Alb-violeții au început foarte bine partida cu echipa cărășană, reușind să conducă la patru goluri după prima jumătate de repriză. Scorul pauzei a fost 14-10 pentru Politehnica. Echipa timișoreană s-a dezlănțuit apoi în actul secund, pe care a reușit să-l domine de la un capăt la altul grație jocului foarte bun făcut de portarul Djuricin, interul Stan și extrema Timofte. Handbaliștii timișoreni s-au impus la finalul celor 60 de minute de joc, câștigând cu 28-23, cucerind astfel după o absență de cinci ani ”Cupa Politehnica”. Politehnica a avut și doi jucători în superlativele turneului, Ioan Stan reușind să cucerească titlul de golgheter cu 22 de reușite în trei meciuri, iar Milan Djuricin a fost desemnat cel mai bun portar. În ceea ce privește distincția de cel mai tehnic jucător, trofeul a revenit jucătorului echipei HC Caraș-Severin, Adrian Petrea. Meciul de old-boys al componenţilor generaţiilor 1986 şi 1991, jucat între câştigătorii Cupei României din urmă cu 25 de ani, s-a terminat la egalitate, scor 11-11.