Acasă Sport Handbaliştii bănăţeni au cedat greu la Cluj

Handbaliştii bănăţeni au cedat greu la Cluj

Echipa de handbal Universitatea Politehnica Timişoara nu a reuşit o nouă victorie, după cea din etapa trecută contra formaţiei Dinamo Braşov. În cadrul etapei a zecea din Liga Naţională de handbal, bănăţenii au jucat în deplasare, contra formaţiei Universitatea Transilvania Cluj, iar intenţia bănăţenilor de a lega două rezultate pozitive în acest tur al Ligii Naţionale nu a putut fi îndeplinită, timişorenii fiind învinşi la o diferenţă de patru goluri. Partida se anunţa dificilă pentru elevii lui Otto Hell, echipa clujeană fiind clasată pe locul cinci în campionat, înaintea acestui meci, pe când bănăţenii ocupau poziţia a zecea, cu doar şase puncte adunate. Handbaliştii bănăţeni au avut, poate, cel mai slab început de meci din acest sezon, clujenii reuşind, după doar un sfert de oră, să conducă la o diferenţă de zece goluri. Alb-violeţii au intrat, până la urmă, în joc, însă scorul la pauză era favorabil gazdelor, care conduceau cu 17-11.  Pauza i-a mai trezit pe bănăţeni, aceştia reuşind să revină în partea a doua a meciului, graţie celor cinci goluri consecutive reuşite de Pârvan. Paradele portarului Tcaciuc au menţinut-o pe Poli în joc, însă până la finalul partidei, echipa clujeană a reuşit să se impună, câştigând cu scorul de 34-30. Principalii marcatori pentru Politehnica au fost Pârvan, cu şapte goluri, Şimicu, cu patru reuşite şi Vaidasigan şi Marius Ignat, ambii cu câte trei goluri. În clasamentul golgeterilor, Şimicu a rămas pe poziţie a cincea, cu 67 de goluri reuşite în zece partide. Jucătorul bănăţean ar fi putut să urce o poziţie dacă în meciul de la Cluj nu ar fi jucat nerefăcut la mână, fapt care l-a împiedicat să înscrie mai multe goluri. În urma acestei înfrângeri, echipa bănăţeană cade un loc, până pe poziţia a XI-a, iar în etapa viitoare, pe 27 noiembrie, alb-violeţii vor primi vizita liderului Ligii Naţionale, HC Odorhei.