Acasă Sport Handbaliștii bănățeni au terminat pe podium în Serbia

Handbaliștii bănățeni au terminat pe podium în Serbia

Echipa de handbal Politehnica Timișoara a participat la sfârșitul săptămânii trecute la un turneu amical organizat de echipa campioană a Serbiei, Partizan Belgrad. Bănățenii au început seria amicalelor de pe tărâm sârbesc jucând un meci împotriva echipei Metaloplastik Sabac, pe care au învins-o cu scorul de 27-26. A fost o partidă extrem de aprigă, dovadă stând eliminările numeroase din ambele tabere, sârbii având doi eliminaţi definitiv, după trei eliminări temporare, în timp ce Politehnica nu s-a mai putut baza pe Fenici din minutul 53 din acelaşi motiv. Pentru alb-violeți a urmat apoi patrulaterul de la Belgrad, acolo unde elevii lui Nedeljko Vuckovic au jucat primul meci împotriva campionilor de la Partizan Belgrad. Echipa sârbă s-a impus cu 32-28, la pauză scorul a fost egal – 13-13. Politehnica s-a ţinut de campionii ţării vecine până în minutul 45, la scorul 22-22. Apoi s-a simţit diferenţa între cele două echipe, belgrădenii reușind să mențină ritmul ridicat și în ultimele minute de joc, în vreme ce Politehnica “a terminat bateriile”. Marcatorii formaţiei bănățene au fost Stan – 7, Spahic – 6, Marius Ignat – 5, Fenici – 4. În urma înfrângerii timișorenii au fost nevoiți să joace finala mică a turneului, acolo unde au întâlnit din nou formația Metaloplastika Sabac. Întâlnirea a fost din nou una de angajament, jucătorii ambelor echipe nemenajându-se deloc. La finalul celor 60 de minute de joc bănățenii au ieșit învingători, reușind să se claseze pe treapta a treia a podiumului, după vctoria cu 29-27 în fața celor de la Metaloplastika Sabac. Jocul alb-violeților a fost unul demn de o echipă pretendentă la primele poziții în campionat, capitolul la care bănățenii au stat cel mai bine în amicalele din Serbia fiind apărarea. După perioada de pregătire din țara vecină echipa bănățeană va reveni la Timișoara, pentru a pregăti organizarea turneului ”Cupa Politehnica”, eveniment dedicat aniversării a 25 de ani de la câștigarea Cupei României și a 20 de ani de la cucerirea titlului de campioană.