Acasă Sport Handbaliștii bănățeni s-au impus în primul amical

Handbaliștii bănățeni s-au impus în primul amical

HCM Politehnica profită din plin de pauza din Liga Națională, alb-violeții câștigând primul amical jucat în compania secund-divizionarei HC Arad. Handbaliștii antrenați de Nedeljko Vuckovic s-au impus fără probleme în fața trupei din Arad, cu toate că la gruparea timișoreană au evoluat și jucători mai rar folosiți în meciurile din campionat. Din echipa bănățeană au lipsit jucătorii convocați la echipa națională, Fenici, Stan și Hagiu. Cu toate acestea, gruparea de pe Bega a condus ostilitățile pe tot parcursul meciului, reușind să conducă încă de la pauză cu patru goluri. La finalul celor 60 de minute de joc tabela din Sala ”Constantin Jude” din Timișoara a indicat scorul de 30-21 pentru Politehnica. Partida a fost un antrenament foarte util pentru timișoreni, mai ales că gruparea bănățeană a avut un start slab de sezon, lotul suferind încă la capitolul omogenitate. Cel mai eficient marcator al Politehnicii a fost Sabin Ignat, cu șase reușite, urmat de David cu patru goluri, Cristescu, Timofte și Ursu, fiecare cu câte trei reușite. Pentru bănățeni urmează acum un meci mai greu, vineri trupa lui Vuckovic urmând a juca împotriva echipei Al Sadaka, vicecampioana Libanului fiind condusă de românul Aihan Omer.