Acasă Sport Handbaliștii reșițeni – învinși în meciul cu Suceava

Handbaliștii reșițeni – învinși în meciul cu Suceava

Clubul sportiv UCM HC Caraș-Severin a întâlnit pe teren propriu echipa aflată pe poziția a patra în campionat, Universitatea Bucovina Suceava, într-un meci din cadrul etapei a XIX-a a Ligii Naționale Masculine de handbal Bet at Home. Sala Polivalentă din Reșița a fost arhiplină, reșițenii având mare nevoie de o victorie pentru a urca pe treapta a doua a podiumului Ligii Naționale. Clasată, înaintea meciului cu echipa din Suceava, pe poziția a treia, cu 29 de puncte, formația reșițeană nu s-a putut baza pe prezența extremei stângi, Marius Grozăvescu. Meciul a fost foarte disputat, ambele echipe demonstrând că locul ocupat în campionat nu este unul întâmplător. Elevii lui Gligore Czari au început mai bine partida, reușind să conducă și la două puncte. Prima repriză a fost dominată de echilibru, cele două echipe izbutind un joc bun în apărare, portarii reușind parade care au făcut ca scorul să fie unul strâns. La finalul primelor 30 de minute de joc, tabela indica scorul 12-12, învingătoarea derby-ului fiind departe de a fi decisă. Reșițenii au pornit bine și în partea secundă a întâlnirii, reușind să profite de eliminările de două minute pe care sucevenii le-au avut. Cu toate că au încercat, reșițenii nu au reușit să se distanțeze pe tabelă. Echipa moldavă a început să forțeze, cu un sfert de oră înainte de final, surprinzându-i pe elevii lui Gligore Czari. Au urmat zece minute în care alb-albaștrii nu au mai izbutit să marcheze nici-un gol, în schimb, sucevenii au punctat de șase ori în poarta reșițenilor. Bănățenii nu au reușit să revină, astfel că fluierul de final al partidei a adus cel de-al patrulea eșec al UCM-ului, Bucovina Suvceava câștigând partida cu scorul de 27-21.  Cei mai bun marcatori din tabăra reșițenilor au fost Rohozneanu și Vulpe, acestia punctând fiecare câte cinci din golurile UCM-ului. În etapa viitoare, alb-albștrii vor avea parte de un meci mai ușor. Reșițenii vor înfrunta în deplasare formația CSM București.