Acasă Sport HCM Politehnica II a pierdut în deplasare

HCM Politehnica II a pierdut în deplasare

Formaţia bănăţeană de handbal a fost învinsă, în etapa a şasea a Diviziei A, jucată în deplasare, de echipa Unirea Sânnicolau Mare, cu scorul de 30-25. Bănăţenii antrenaţi de Dan Dumitru nu au putut evita, în weekendul trecut, a doua înfrângere din acest campionat, în principal din cauza lipsei eficienţei în faţa porţii, dar şi a greşelilor personale făcute de jucătorii bănăţeni. HCM Politehnica II Timişoara a avut un singur jucător de la prima echipă în lot, şi anume pe Gabriel Cotinghiu. Alb-violeţii au început bine partida, însă, după 30 de minute de joc, tabela indica scorul de 15-10 în favoarea echipei din Sânnicolau Mare. După pauză, formaţia bănăţeană a reuşit să-şi revină şi s-a apropiat la doar două puncte de echipa gazdă. Din păcate pentru bănăţeni, echipa din Sânnicolau Mare a reuşit să fructifice cu gol mai multe ocazii, fapt ce i-a adus şi victoria, scorul final fiind 30-25. Cei mai buni marcatori ai grupării timişorene au fost Chipăruş cu şapte goluri şi Luca, jucătorul înscriind de şase ori. În urma acestui rezultat, HCM Politehnica II Timişoara se clasează pe locul trei în seria C a Diviziei A cu şase puncte adunate în şase etape. În runda viitoare, echipa satelit a Politehnicii va înfrunta în deplasare pe HC Arad, partida având loc pe 27 noiembrie.