Acasă Sport ICIM Arad a pierdut primul meci din finală

ICIM Arad a pierdut primul meci din finală

Câştigătoare ale Cupei României şi Ligii Europei Centrale la baschet feminin, baschetbalistele clubului ICIM Arad vor şi câştigarea titlului de campioană pentru a face o triplă unică în campionatul românesc. Elevele lui Stacey Nolan au dat piept în primul meci, din seria de cinci, a finalei Diviziei A la baschet feminin, echipi CSM Satu Mare. La prima vedere jucătoarele din Arad par favorite la câştigarea campionatului însă, baschetbalistele din Satu Mare au arătat şi ele în dese rânduri în meciurile din campionat că pot juca un baschet de calitate. Ajunse pentru prima oară în finala campionatului, fetele lui Dan Fleşeriu au învins arădencele de la ICIM Arad cu scorul de 65 la 62. Cele două formaţii s-au întâlnit şi în finala din acest an a Cupei României, trofeul fiind adjudecat de ICIM Arad. Partida jucată marţi la satu Mare a fost una foarte palpitantă,gazdele reuşind să conducă după primele 10 minute de joc la cinci puncte. Arădenele au recuperat în sfertul doi iar scorul la pauza mare a fost 40-34 pentru ICIM. Câştigăroarea s-a decis în sfertul trei, când, jucătoarele din satu Mare au reuşit un joc defensiv fără greşeală, reuşind să câştige penultimul sfert cu 19-7. Jucătoarele lui Stacey Nolan au încercat să revină însă a fost prea târziu, CSM Satu Mare încheind victorioase primul meci al finalei, sccorul final fiind 67-62 pentru CSM Satu Mare. Deşi au pierdut, arădenele încă păstrează şanse la titlu de campioană campionatul jucându-se în sistem trei din cinci, adică, conform regulamentului, dacă una din echipe câştigă trei dispute,  indiferent că se joacă trei, patru sau cinci meciuri din serie, câştigă campionatul.