Acasă Sport ICIM Arad – la o triplă istorică

ICIM Arad – la o triplă istorică

Formaţia de baschet feminin ICIM Arad a reuşit unul dintre cele mai bune sezoane din istoria clubului, fetele antrenate de americanul Stacy Nolan reuşind să se impună în toate cele trei competiţii în care au fost angrenate în acest sezon. După ce şi-au adjudecat Cupa României şi Liga Europei Centrale, arădenele au reuşit să devină campioane ale României, învingând în finală formaţia CSM Satu Mare. Cu toate că au început cu stângul seria de cinci meciuri din finală, pierzând prima partidă cu scorul de 67-62, jucătoarele din Arad au revenit, reuşind să se impună în următoarele două meciuri cu scorurile de 65-61 şi 71-63. Meciul decisiv al arădenelor a avut loc la începutul săptămânii, chiar pe teren propriu, elevele lui Stacey Nolan având nevoie de o victorie pentru a pune mâna pe titlul de campioană. Partida cu numărul patru dintre ICIM Arad şi CSM SatuMare a fost una foarte spectaculoasă, cele două formaţii demonstrând că sunt cele mai bune din campionatul intern. Echipa oaspete a început mai bine partida reuşind să conducă după primele zece minute cu scorul de 15-11. Arădenele au revenit în sfertul doi ppe care l-au terminat la egalitate 19-19, însă avantajul la pauza mare îl aveau jucătoarele din Satu Mare. Sfertul trei a fost unul foarte încrâncenat, ambele echipe dând totul pentru victorie. ICIM-ul s-a impus în sfertul trei cu scorul de 16-15, astfel că deznodământul înfruntării avea să se dea în ultimele zece minute de joc. Scorul a a fost unul strâns iar cu u 29 de secunde înainte de finalul partidei, Cherisse Graham a înscris două puncte aducând egalitatea pe tabela de marcaj. Aceeaşi Graham este şi înscrie şi loviturile de pedeapsă reuşind să le pună pe arădene în avantaj. Până la final formaţia oaspete nu a reuşit să recupereze distanţa de patru puncte, astfel că, echipa condusă de Stacey Nolan a reuşit să învicngă, scor general 3-1, aducând astfel al optulea titlu echipei din Arad. Principala marcatoare pentru ICIM Arad au fost Graham, jucătoarea reuşind 23 puncte şi cinci recuperări. Jucătoarele ICIM-ului au încheiat un sezon extraordinar în care toate obiectivele trasate înaintea startului anului competiţional au fost îndeplinite.