Acasă Sport ICIM Arad rămâne neînvinsă

ICIM Arad rămâne neînvinsă

Vicecampioana României la baschet feminin, ICIM „Universitatea Goldiş” Arad, a reuşit o nouă victorie în Divizia seria NV, învingând în deplasare, în cadrul etapei a XI-a, formaţia CSU Alba Iulia. După ce, săptămâna trecută, fetele antrenate de Stacey Nolan au învins formaţia Slovanka MB cu scorul de 87-50, într-o partidă jucată pentru calificarea în semifinalele Ligii Europei Centrale, weekendul trecut a venit rândul unei formaţii româneşti să se recunoască învinsă de echipa arădeană. În week-end-ul tocmai încheiat, ICIM Arad a făcut deplasarea la Alba Iulia pentru a bifa a nouă victorie din acest sezon. Antrenorul arădenelor şi-a permis să menajeze câteva jucătoare de bază, dat fiind faptul că acestea au evoluat în victoria din meciul contra echipei cehe din Liga Europei Centrale. Baschetbalistele din Arad nu au avut probleme în faţa formaţiei din Alba Iulia, reuşind să se impună în primele trei sferturi cu scorurile de 18-14, 18-14 şi 13-9. Echipa gazdă a izbutit să-şi adjudece ultimul sfert cu scorul de 18-14, însă echipa câştigătoare a fost cea din Arad, care în urma victoriei cu scorul general de 63-55 îşi consolidează poziţia a doua în campionat, arădencele aflându-se la un punct în spatele formaţiei din Sfântu Gheorghe. Aşadar, cu fiecare victorie, ICIM Arad este tot mai aproape de îndeplinirea celor trei obiective propuse în acest sezon, şi anume câştigarea Cupei României, a campionatului, precum şi a Cupei Europei Centrale. În etapa următoare, programată pe patru decembrie, ICIM va juca pe teren propriu împotriva formaţiei aflate pe ultimul loc în campionat, Universitatea Cluj.