Acasă Sport Înfrângere grea pentru BC Timişoara

Înfrângere grea pentru BC Timişoara

Formaţia de baschet masculin BC Timişoara a jucat în acest week-end împotriva formaţiei Gaz Metan Mediaş, într-o partidă ce a contat pentru etapa adoua a Diviziei A la baschet. Alb-violeţii au fost decişi să şteargă amintirea înfrângerii din etapa inaugurală a campionatului cu o victorie împotriva unei echipe puternice. Având parte de un public numeros, care i-au susţinut pe tot parcursul partidei, elevii lui Dragan Petricevici au reuşit cel mai bun meci din acest început de campionat. Partida a început într-o notă de echilibru, ambele echipe ambiţionându-se să rişte cât mai puţin. La finalul primului sfert, avantajul pe tabelă îl avea echipa oaspete, medieşenii reuşind să aibă un punct în faţa formaţiei timişorene. Echipa bănăţeană a dat drumul la joc în sfertul doi, însă din cauza lipsei de concentrare pe faza de atac, elevii lui Dragan Petricevici s-au văzut conduşi la pauza mare la o diferenţă de 11 puncte. Sfertul al treilea a însemnat revenirea formaţiei timişorene. Graţie unui joc plin de curaj, alb-violeţii au recuperat o diferenţă de 14 puncte, reuşind la să termine în avantaj penultimul sfert. Baschetbaliştii bănăţeni au izbutit să se distanţeze şi la şase puncte de echipa medieşeană, în ultimul sfert, însă nu au izbutit să gestioneze bine avantajul obţinut pe tabelă. Finalul de partidă a fost unul nebun, echipa din Mediaş reuşind să se apropie din ce în ce mai mult de formaţia bănăţeană. Din păcate, „leii din Banat” au cedat iniţiativa, iar formaţia medieşeană, care a profitat şi de unele decizii de neînţeles ale brigăzii de arbitri, a reuşit să câştige partida, învingând cu scorul de 82-79. Aşadar, BC Timişoara rămâne fără victorie în această ediţie de campionat. La finalul partidei, antrenorul formaţiei bănăţene, Dragan Petricevici, s-a declarat nemulţumit de faptul că jucătorii săi au făcut prea multe greşeli personale şi au pierdut mingea prea uşor. Petricevici i-a felicitat, totuşi, pe jucători pentru tăria de caracter pe care au arătat-o atunci când aceştia au reuşit să recupereze diferenţa de 14 puncte. Deşi învinsă, formaţia timişoreană l-a dat pe cel mai bun jucător al partidei. Astfel, Dan Păltinişanu, care a înscris 31 de puncte pentru bănăţeni, reuşind şi 14 recuperări, a fost declarat MVP-ul partidei, în timp ce Covington, cu cele 15 puncte marcate, a fost printre cei mai buni marcatori ai meciului. În etapa viitoare, BC Timişoara va înfrunta echipa CSU Municipal Braşov, partida fiind programată pe data de 13 octombrie.