Acasă Sport Înfrângere pentru Poli în primul meci după Spania

Înfrângere pentru Poli în primul meci după Spania

Politehnica Timişoara a jucat, la mijlocul săptămânii, un amical împotriva echipei sârbe din liga a II-a, Banat Zdrenjanin. Meciul susţinut în Serbia a fost primul pentru echipa bănăţeană după întoarcerea din cantonamentul din Spania. Deşi au avut parte şi de zile libere şi de antrenamente la intensitate nu la fel ca cele din Spania, jucătorii alb-violeţi au arătat că încă resimt oboseală. Tehnicianul timişorenilor, Duşan Uhrin Jr., i-a trimis în teren din primul minut împotriva formaţiei sârbe pe Taborda, Helder, Burcă, Cisovsky, Krejci, Matei, Poparadu, Tameş, Rocha, Goga şi Magera. Bănăţenii au avut prima ocazie de gol abia după un sfert de oră de joc, însă şutul lui Matei nu a găsit drumul golului. Ocaziile mari de gol au lipsit şi de-o parte şi de cealaltă, însă, cu doar câteva minute de pauză, formaţia sârbă a reuşit să modifice scorul, înscriind un gol în urma unei lovituri de cap. La pauză, Uhrin i-a trimis în teren pe Mera, Popovici şi Axente, în locul lui Cisovsky, Matei şi Magera. Schimbările efectuate de tehnicianul ceh au adus un plus liniei ofensive a alb-violeţilor, Axente având cele mai mari ocazii de gol, patru la număr, fotbalistul încercând să marcheze cu şuturi din interiorul careului mare. În schimb sârbii au avut cele mai mari ocazii de gol în partea a doua a meciului, bara slavându-l de două ori pe Taborda de la gol. Scorul final al întâlnirii dintre Politehnica Timişoara şi Banat Zdrenjanin a fost 1-0 pentru formaţia sârbă. Tehnicianul timişorenilor a declarat după partida din Serbia că şi-ar fi dorit să câştige meciul, cu toate că a fost doar o partidă test. Uhrin a mai spus că echipei timişorene i-au lipsit mai mult de trei sferturi din forţă, lucru care s-a văzut în timpul meciului. Scopul tehnicianului ceh în partida contra echipei Zdrenjanin a fost să ruleze toţi jucătorii pe care i-a avut la dispoziţie. Următorul test pentru Poli va fi, sâmbătă, 12 februarie, de la ora 14,00, când, la Timişoara, Poli o va reîntâlni echipa maghiară Bocs KSC. Până la meciul contra formaţiei din Ungaria, jucătorii alb-violeţi au efectuat vizita medicală, aceştia reuşind să o trecaă fără probleme.

Ultimul venit la Poli : Sorin Ghionea

Formaţia timişoreană a mai adus un jucător înaintea reluării Ligii I, ex-stelistul Sorin Ghionea semnând un contract cu gruparea din Timişoara. Ghionea evoluează ca fundaş central şi a venit la Poli de la echipa de primă ligă rusă FK Rostov. Jucătorul a cochetat şi cu echipa naţională a României, reuşind să joace 13 meciuri sub culorile ţării noastre.