Acasă Sport Înotătorii timișoreni – din nou pe podium la concursul de masters

Înotătorii timișoreni – din nou pe podium la concursul de masters

Clubul de Înot Masters Timișoara a reușit să obțină nouă medalii la concursul desfășurat în Hodmezovasarhely, în Ungaria, în perioada 12-13 noiembrie. La concursul ce a avut loc în bazin olimpic de 50 m, pe 10 culoare, au participat mai bine de 200 de înotători. Sportivii au provenit din Cehia, România, Serbia, Slovacia și Ungaria. Echipa clubului din Timișoara a fost formată din șase înotători, cu vârstele cuprinse între 28 și 51 de ani. Aceștia au fost Judit Foldenyi, la categoria 25+, Cătălin Iovin, la categoria 35+, Mihai  Lisetchi, la categoria +50, Cezar Listeveanu la categoria 30+, Marcel Răsădean, la categoria 35+ și Gabriel Szabo. În total, Clubul de Înot Masters Timișoara a obținut opt locuri pe podium, și anume două locuri întâi prin Iovin și Răsădean, cinci locuri doi, câștigate de Iovin Lisetchi și Răsădean, precum și un loc trei prin Foldenyi. La probele pe echipe, ștafeta formată din Iovin, Lisetchi, Listeveanu, Răsădean a obținut locul doi la proba de 4 x 50 m liber bărbați. Cel mai activ sportiv timișorean a fost Mihai Lisetchi, care, pe parcursul concursului, a luat startul la trei probe individuale, reușind să obțină tot atâtea locuri pe podium. Pentru adulții amatori de înot din Timișoara, Clubul de Inot MASTERS Timisoara organizează, în data de 19 noiembrie, cea de-a treia ediție a Cupei Euroregiunii DKMT la înot masters. Concursul este deschis tuturor celor interesați, indiferent de nivelul lor de pregătire sportivă și indiferent dacă sunt sau nu afiliați vreunui club sportiv profesionist.