Acasă Sport Înotul masters timişorean – din nou la înălţime

Înotul masters timişorean – din nou la înălţime

În perioada 9-10 octombrie a avut loc, la Reşiţa, ediţia cu numărul trei a concursului de înot masters „Cupa Reşiţa 07”. Concursul s-a desfăşurat în bazinul olimpic acoperit din Reşiţa, a cărui lungime este de 50 de metri. Organizatorul competiţiei a fost clubul de înot Reşiţa 07. La startul concursului au luat parte peste 70 de înotători, proveniţi din trei cluburi din Ungaria şi patru cluburi româneşti, din oraşe precum Braşov, Cluj, Timişora şi Reşiţa. Din ce în ce mai mulţi oameni iau parte la astfel de concursuri, fapt ce demonstrează că înotul are foarte mulţi practicanţi trecuţi de prima tinereţe. Participanţii au fost împărţiţi pe grupe de vârstă cuprinse între 18-24 de ani, 25-29 de ani, 30-34, 35-39, ultima categorie incluzând vârste peste 100 de ani. De remarcat că la această ediţie au participat şi înotători născuţi în anul 1933. Cum ne-a obişnuit până acum, clubul de Înot Masters Timişoara a reuşit să cucerească peste 28 de medalii. Clubul bănăţean a fost reprezentat la concursul din Reşiţa de 8 sportivi, cu vârste cuprinse între 31 şi 63 de ani. În total, la probele individuale, clubul de Înot Masters Timişoara a obţinut 12 locuri I, 10 locuri II şi 3 locuri III. Ana Dragodan, Monica Irimie, Iustin Kato Tebenszki, Alexandru Kuhn, Mihai Liseţchi, Tibor Novak Bela, Marcel Răsădean si Adrian Ţermure au fost sportivii care au înotat pentru clubul bănăţean. Şi la probele pe echipe, sportivii timişoreni au reuşit să fie la înălţime, cucerind un loc doi la proba 4×50 metri liber masculin şi un loc trei la proba 4×50 metri mixt masculin prin ştafetele de bărbaţi şi un loc doi la proba 4x 50 metri mixt prin ştafetă mixtă, formată din două femei şi doi bărbaţi. Timişoreanul Iustin Kato Tebenszki a fost printre cei mai buni înotători prezenţi la această competiţie, sportivul reuşind să câştige în toate cele şase probe la care a luat startul. Scopul acestui turneu a fost acela de a promova practicarea activităţii sportive de către adulţi şi copii pentru păstrarea stării de sănătate, cât şi pentru îmbunătăţirea capacităţii sportive a practicanţilor.