Acasă Sport Ionel Pascotă – campion naţional la clasa 1.000 Superbike

Ionel Pascotă – campion naţional la clasa 1.000 Superbike

Ionel Pascotă a concurat în Ungaria, în weekendul trecut, în cadrul etapei de motociclism viteză pe circuit. Penultima etapă din campionatul naţional pe circuit a fost una reuşită pentru Ionel Pascotă. Pilotul Motoclubului Pascotă Racing Team Giroc a reuşit să aducă la Giroc primul titlu de campion naţional la clasa 1.000 Superbike pe anul 2010. Ionel Pascotă a participat pentru prima oară, după o pauză de patru ani, la această clasă şi campionat. Pilotul bănăţean a reuşit să se claseze pe locul întâi, fiind urmat de Ionuţ Mistode pe locul doi, iar pe al treilea loc s-a clasat Bogdan Vrăjitoru. Pilotul bănăţean a reuşit să se claseze doar pe locul secund la clasa 600 Supersport. Prima poziţie a fost câştigată de Mircea Vrăjitoru, în timp ce pe locul trei a terminat Pop Petre. Pascotă a declarat după cursă că au existat câteva probleme tehnice în timpul cursei la clasa 600 Supersport. Acestea nu au permis motocicletei să funcţioneze la parametri optimi, dar cu un pic de efort, a reuşit să se claseze pe poziţia a doua, rămânând încă în cărţi pentru câştigarea titlului de campion naţional şi la această clasă. Pascotă se pregăteşte pentru etapele de Motociclism Viteză pe Aeroport ce vor avea loc la sfâriştul lunii iulie, unde va încerca să obţină încă două  titluri de campion naţional la Supersport şi Superbike. Următoarele etape de Motociclism Viteză pe Circuit se vor desfăşura la Most, în Cehia. Perioada de desfăşurare este 24-25 iulie 2010, iar etapa de Motocilism Viteză pe Aeroport ce va avea loc la Caransebeş va fi pe data de 1 iulie 2010.