Acasă Sport Juniorii Politehnicii Timișoara – tot mai aproape de finală

Juniorii Politehnicii Timișoara – tot mai aproape de finală

Juniorii A ai formației de fotbal Politehnica Timișoara au reușit să se califice în ultimul act al campionatului, având astfel șansa de a-și apăra titlul de campioni cucerit în sezonul trecut. Antrenorul alb-violeților, Robert Frușa, a început meciul împotriva echipei U Cluj cu Ostafie în poartă și jucători de câmp i-a folosit pe Belu, Bocşan, Oberşterescu, Zele , Coşovanu, Artean, Constantinescu, Lupancu, Vântură și Mucsi. Bănățenii au avut parte de un start excelent de meci, reușind să deschidă scorul chiar în debutul înfruntării, grație golului marcat de Vântură. Ambele echipe au trecut apoi pe lângă gol, pentru ca același Vântură să majoreze scorul înaintea finalului primei reprize. Scorul la pauză a fost 2-0 pentru Timișoara, însă diferența putea fi mai mare, dacă alb-violeții concretizau ocaziile mari de gol din ultimele faze ale primului act. Startul reprizei a doua a aparținut echipei din Ardeal, care a vrut să reducă repede din diferență, pentru a putea spera la o victorie ce egala cu prezența în semifinale. Echipa lui Frușa a jucat însă bine în defensivă și a reușit să neutralizeze orice ocazie de a înscrie a echipei din Cluj. Cu portarul Ostafie în zi mare, Politehnica și-a menținut avansul de două goluri până la final, astfel că Poli s-a impus cu scorul final de 2-0, reușind astfel să se califice mai departe în campionatul rezervat juniorilor A. În penultimul act al competiției juniorii alb-violeți vor da piept echipei Chindia, partida urmând să se dispute pe 15 mai.