Acasă Sport Juniorii timişeni rămân neînvinşi şi în noul an

Juniorii timişeni rămân neînvinşi şi în noul an

Selecţionata de fotbal Under 16 a judeţului Timiş a rămas neînvinsă în Campionatul rezervat juniorilor sub 16 ani, fotbaliştii antrenaţi de Cristian Contescu şi Romeo Malac reuşind să termine la egalitate meciul jucat împotriva selecţionatei judeţului Dolj. La finalul săptămânii trecute, juniorii bănăţeni au evoluat în etapa a III-a, seria a V-a, contra unei formaţii incomode a judeţului Dolj, partida fiind echilibrată de-a lungul celor 80 de minute de joc. Formaţia gazdă a încercat de mai multe ori să surprindă gruparea din Timiş, însă intervenţiile salvatoare ale portarului bănăţean au reuşit să ţină tabela neschimbată. Defensiva timişoreană a fost pusă serios la treabă în partea secundă a meciului, când formaţia din Dolj a încercat prin toate mijloacele să înscrie. Fotbaliştii timişoreni au avut şansa marcării golului victorios în repriza a doua, însă lipsa de concentrare a atacanţilor timişoreni a făcut ca scorul să rămână neschimbat. Aşadar, partida s-a terminat cu scorul de 0-0, egalul convenind de minune selecţionatei judeţului Timiş, mai ales că reprezentativa judeţului Dolj este principala contracandidată a timişorenilor la calificarea în faza superioară a campionatului. Juniorii bănăţeni rămân lideri în seria a V-a, urmând ca în etapa viitoare, fotbaliştii lui Cristian Contescu să joace în deplasare, împotriva selecţionatei judeţului Caraş-Severin. În partida din tur, timişorenii s-au impus cu 2-1 în faţa fotbaliştilor din Caraş-Severin.