Vineri, 6 decembrie 2024, la ora 12.00, la sediul Uniunii Scriitorilor din România Timișoara, din Piața Sf Gheorghe nr 3, va fi lansat volumul de poezii “Nimic despre Troia” semnat de prolificul Constantin Mărăscu, scriitor și jurnalist.
Volumul a apărut la Editura “Mitteleuropa” din Oravița, în 2024. Va prezenta volumul criticul literar și istoricul Ionel Bota alături de criticii literari Cornel Ungureanu și Adrian Dinu Rachieru. “Intră cine vrea, iese cine poate.”, este mesajul plin de umor al autorului.
“Ce trebuie şi ce este important de spus este că domnul Mărăscu e un poet, un prozator şi un reporter. Înainte de ”Sfinţii fără aureolă”, înainte de cele cinci volume consacrate rezistenţei, istoriei de lângă noi, a scris şase sau şapte volume de poezii, Cântând printr-un oraş mare, Strigând printr-un oraş mare, patru volume despre Ulise. Un volum de povestiri – Vinerea ciudată care, iarăşi, e legat de Sfinţii fără aureolă. Cărţile lui Constantin Mărăscu sunt importante pentru felul în care explorează lumea de lângă noi, felul în care scrie despre oamenii de lângă noi, pe care îi cunoaştem, despre care aflăm că au fost în rezistenţă, au trecut prin puşcării, iar urmaşii lor au fost daţi laoparte sau întâmpinaţi fără căldură”, a scris criticul literar Cornel Ungureanu.